Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Kabak Başıma Patladı Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Kabak Başıma Patladı Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Sponsorlu Bağlantılar


Kabak Başıma Patladı Deyiminin Hikayesi ve Anlamı Kısaca

Meraklı bir bahçıvan varmış. Bahçesinde, nadide sebzeler, az bulunur güller, sümbüller yetiştirir­miş. Ancak kendisinin göz bebeği, asmakabaklarıymış. Çardaklar yapar, asma kabaklarını çardaklara dolar, sonra da altına geçer keyif ile seyredermiş.

Bir gün yine böyle asmakabaklarını doya doya sey­rederken aklına bir soru düşmüş:

“Asmakabağı çardakta yetişiyor da, balkabağı ne­den yetişmiyor?”Düşünmüş taşınmış, marifetli bir adam olduğundan balkabağını ne yapıp edip asma kabağına aşılamış. Toprakta boy atıp büyüyen balkabağı, bir süre sonra çardağa sarılıp uzamaya başlamış. Çok geçmemiş ki, çardağı bütün sarmış. Dallar çiçek açmış ve her bir çi­çek yerinde bir balkabağı büyümeye başlamış. Kısa bir süre sonra da, balkabakları iyice irileşmiş.

Bahçıvanın, çardağın altına geçip, balkabaklarını seyre daldığı bir gün, rüzgâr esmiş. Çardak sallanmış ve balkabaklarından en irice olanı sapından koparak bahçıvanın başına düşmüş. Onun çardakta balkabağı yetiştirmeye çalıştığını bilen dostları, işlerin nasıl gitti­ğini sorduklarında şöyle cevap vermiş:

“Ne olacak, kabak başımda patladı!”

  • ••

Bu deyim, “suç benim üstüme kaldı, faturayı ben ödedim, benim başım belaya girdi, cezasını ben çek­tim” gibi mânâlarda kullanılır.

3
like
3
love
3
haha
0
wow
0
sad
8
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir