Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu Deyiminin Açıklaması, Hikayesi ve Anlamı

Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu Deyiminin Açıklaması, Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu Deyiminin Öyküsü, Hikayesi, Açıklaması ve Anlamı

Anlamı:

Zararsız görünen bu işin altından daha sonra başka şeyler çıkabilir.

Hikayesi:

Eski zamanlarda Moğol orduları her şeyi yakıp yıkarak Anadolu’nun içlerine kadar ilerle­miş. Konya’yı da aldıktan sonra sıra Karaman’a gelmiş. Bu sıralarda Karaman, Karamanoğulları Beyliği’nin idaresindeymiş. El kadar beylik, kos­koca zalim Moğol ordusu karşısında ne yapa­bilir ki? Karamanoğlu Bey düşünmüş, taşınmış, Moğollara bir oyun oynamaya karar ver­miş. O sıralarda Moğol ordusu yakınlarda­ki Karadağ’da çadır kurmuş dinleniyormuş.

Karamanoğlu Bey’in emri üzerine büyük bir koyun sürüsü hazırlanmış, Karadağ’a doğru sürülmüş. Sürünün arkasına da koyun postuna bürünmüş askerler yerleştirilmiş. Moğollar kendilerine gelen koyun sürüsü­nü görünce pek sevinmişler. Hemen ateşler yakılmış, ziyafetler çekilmiş. Gecenin ilerleyen saatlerinde sızıp kalmış koca ordu.

Onların etkisiz hâle geldiğini görünce koyun postlarının altından Karaman askerleri çıkıp daha Moğollar neye uğradıklarını anlamadan hepsini alt etmişler. Moğol ordusu toparlanamadan Karaman ordusu da yetişmiş. Moğollara kaçıp gitmek düşmüş.Onlar kaçmışlar ama arkalarında bu deyim kalmış: “Karaman’ın koyunu sonra çıkar oyunu.”

***************

İşte böyle, önce güzel gibi görünen sonra altından hile hurda çıkan, gizliden bir dümen çevrilen, entrikalı işler için kullanılır bu deyim.

3
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
2
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir