Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Karlı Dağlar Eteğinden Munzur Suyu Efsanesi Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Alettine Vardım Emme Durmadım Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Ana Sayfa / Türküler / Katip türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Katip türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sponsorlu Bağlantılar


Katip türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Katip türküsünün Hikayesi

 Bu türkü birinci cihan harbi sıralarında ve 1918 yılında Elâzığ’ın Holpenk köyü halkından olup Elâzığ tahrirat kaleminden küçük bir memur olan Mehmet namındaki gencin Abdehil (Ebutahir) mahallesinde oturan Fikri namında bir genç tarafından hançerle öldürülmesi üzerine çıkmıştır. Ve öyle zannediyorum ki, bu türkü Harput’un da son türküsü olmuştur. Zalim ve uğursuz olan bu hançer, zavallı Mehmet’in kanım akıtıp bahtını karaladığı gibi Harput’un sesini de susturmuş ve ona son vermiştir.

Hadise: evvelce de tebarüz ettirdiğim gibi dost tutma yüzünden olmuştur. Çatalkaya’ya yakın zibillik başında Sara namında bir sermaye kadının genel evinde bulunan kızlardan Zinnete ve Nazire namlarındaki kızlar çok güzel, aynı zamanda işveleri, neş’eleri yerinde, erkekleri, hususiyle toy gençleri avlamakta ikisi de usta mı usta.. Bunlardan Zinnete’nin güzelliğiyle beraber kıvrak ve cazibeli oyun oynaması da seyredenleri çileden çıkarmaya kâfi… Bununla beraber Zinnete, netameli (uğursuz) bir kız. Bu hadiseden evvel bir kız oynatma âleminde İhsan Çavuş namında bir gencin, öz kardeşi Ali’yi vurup öldürmesine de sebep olmuştu. Kâtip Mehmet de aynı akıbete uğradı. Mehmet gençdi, yakışıklıydı, Zinnete ile gizliden gizliye sevişiyorlardı, bir gün yine Harput’a çıkmış, Sara’mn evine gitmiş ve dostu Zinnete’nin israrı üzerine o geceyi beraber geçirmeye karar vermişlerdir.

Beri tarafta Zinnete’nin Fikri namında diğer bir dostu daha vardır. Fikri, o gece Zinnete’nin Mehmet’le beraber kaldığını haber alınca kafadarları İbo’nun oğlu. Mehmet ve Murad namında gençleri de beraberine alarak Sara’nın evine gidiyorlarsa da Sara’nın kapısı bunlara açılmıyor. Çünkü yukarda Kâtip var, gelenler kapının açılmadığını görünce hiddetlenerek kapıyı kırıp içeri girmesiyle, Fikrimi) hançerini çekerek Mehmed’e yüklenmesi bir oluyor. Mehmet ise aldığı yaraların tesiriyle hemen ölüyor. Bu Fikri ve yardımcıları yakalanarak hapse sokuluyorlar ve muayyen cezalarını çektikten sonra da hapishaneden çıkıyorlar, çıktığının ertesi günü İlâhî adalet yetişiyor.. Fikri, karanlık bir gecede yüksek bir köprüden düşerek boynu altında kalmak ve beli kırılmak suretiyle ölüp gidiyor.

îşte bu acıklı olay üzerine Harput’un en son meçhul şairi, yine dile gelmiş ve bu türküy yaratmıştır.

 Katip türküsünün Sözleri

Sara’nın evleri toptop’a bakar

Hatibi vurmuşlar al kanlar akar

Bir mahle katibin yoluna çıkar

Di değme,di değme nar tanesiyem

Anamın babamın bir tanesiyem

Atımı bağladım ben bir dikene

Tükettin ömrümü,ömrün tükene

Benden selam olsun kefen dikene

Di vurma,da vurma ben yaralıyam

El alem al geymiş,ben karalıyam

Katip türküsünün NotalarıKatip Türküsü Notaları

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir