Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Keyfimin Kâhyası Mısın Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Keyfimin Kâhyası Mısın Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Sponsorlu Bağlantılar


Keyfimin Kâhyası Mısın Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Yük taşımaktan bıkıp usanan bir deve, başını al­mış, dağlara kaçmış. Sık ormanlar, bol otlu yerler­de dolaşıp gezerken, kendisi gibi kaçkın bir eşek gör­müş. Onunla arkadaş olmuşlar. Bol bol gezmişler, toz­muşlar, yemişler, içmişler. Rahatlık onlara yaramış,- iyi­ce semirmişler. Eşek semirdikçe, başlamış keyfe gelip anırmaya…

Deve:

“Yapma arkadaş, şurada rahat rahat yaşayıp gidiyo­ruz. Sesini işitirler, seni de beni de yakalarlar götürür­ler. Yine sırtımız yükten kurtulmaz. Çektiklerini unut­tun mu? Yapma etme” dedikçe eşek:

“Keyfimin kâhyası mısın? Şiir okuyorum, gazel söy­lüyorum” der.

Bir gün avlanmaya çıkan birkaç köylü, ıssız orman­larda eşeğin anırmasını işitirler. Sesin geldiği tarafa doğru aramaya koyulurlar. Birde ne görsünler? Başıboş semiz bir deve ile başıboş semiz bir eşek. Hemen ikisi­ni de yakalarlar. Avcılardan akıllı birisi der ki:

“Biz bunları ormanda bulduk dersek, köy ağası iki­sini de elimizden alır. Bunun iyisi, eşeği ağanın oğluna hediye edersek, deve bize kalır.

Hepsi de bu düşünceyi beğenirler. “Aman ne iyi akıl ettin” derler.

Köy uzakça imiş. Eşeği ağanın oğluna verip deveyi kurtarmayı akıl eden köylü bu sefer de:

“Eşeği köye kadar yaya götürürsek bir parça zayıf­lar. Gelin, bunu deveye yükletelim; bozulmadan köye kadar gitsin” der.

Eşeği deveye yükletirler. Eşek yüzünden başına ge­lenlere canı sıkılan deve, bir de onun köye kadar sırtında taşımak zorunda kalınca, ondan öç almaya karar verir. Bir çare düşünüp dururken, yolun derin uçurumlu bir yerine gelirler. Oradan geçerken, deve zıplamaya başlar. Eşek yukarıdan:

 “Aman arkadaş, ne yapıyorsun? Altımız uçurum. Şimdi düşeceğim. Yapma, oynama” diye yalvarır.

Deve ise:

“Keyfimin kâhyası mısın? İçim coştu, harmandalı oynuyorum” diye karşılık verir. Ve deve böyle zıplaya zıplaya eşeği uçurumdan aşağıya düşürür.

  • ••

Bu deyim, “bana ne karışıyorsun, istediğimi yapa­rım” mânâsında kullanılır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir