Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Sazalca Çıktım Ben De Gelirim Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sarı Gelin Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Ana Sayfa / Türküler / Kışlalar Doldu Buğun Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Kışlalar Doldu Buğun Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sponsorlu Bağlantılar


Kışlalar Doldu Buğun Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Kışlalar Doldu Buğun Türküsünün Hikayesi

Yöresi: Şanlıurfa

Askerde olan kardeşine özleminin bir ifadesi olarak ortaya çıkar bu uzun hava. Urfa’lı Hamza Şenses saz çalması, okuması ve besteleriyle meşhur bir sanatkârdır. Hayatı boyunca yaşadığı olumsuz olaylardan dolayı içe kapanık ve duygulu biridir. Bu nedenle diliyle ifade edemediği duygularım çoğu zaman mısralara dökmüş, eserlerinde ifade etmiştir. Bu eserlerden biri de “Kışlalar doldu bugün” adlı uzun havasıdır.

Hamza Şenses’in kardeşi İbrahim Diyarbakır’da askerdir. Eskiden askerlik süresi şimdiki gibi değildi, 3-4 yıl sürerdi, savaş dönemlerinde daha fazla sürdüğü de olurdu. İşte, Hamza, uzun zamandan beri askerliğini yapmakta kardeşi İbrahim’i özlemiştir. Onu görmek için Diyarbakır’a gider ve kardeşinin askerlik yaptığı tabur’un nizamiyesine varır.. Nizamiyede olan yetkililer “kardeşiniz görevde, görüşmeye çağıramayız” derler. Uzak yoldan geldiğim, birkaç dakika bile olsa kardeşini görmek istediğini” söylese de orada bulunanlar “yasaktır” deyip kabul etmezler. Bunun üzerine Tabur komutayla görüşmek istediğini söyler, zor bela Tabur komutayla görüştürülür. Tabur komutam babacan tavırlı birisidir. Onu iyi karşılar. Bunun üzerine Hazma Şenses, kendini tanıtır “Uzun yoldan geldiğini kardeşini görmek istediğini” söyler. Tabur komutanı da müziğe meraklıdır ve Hamza Şenses’in ismini önceden duymuştur. Bu nedenle kendisine çay kahve ikram edip ağırlar. Kardeşi İbrahim’i odasına çağırtıp görüştürür.

Görüşme biterken Tabur komutam Hazma Şenses’e, ” Buraya kadar gelmişken bir gece yapalım” der. O da kabul edince, taburdakilere güzel bir gece yapılır. Hamza Şenses, kardeşi İbrahim’den ayrılmanın üzüntüsü ile o gecede “Kışlalar doldu bugün, doldu boşaldı bugün, gel kardaş görüşelim, ayrılık oldu bugün” bestesini yapar ve orada bulunanlara okur. Çok sevilen bu eserini daha sonra plağa okuyarak ölümsüzleştirir.

Kışlalar Doldu Buğun Türküsünün Sözleri 

Kışlalar doldu bu gün

Doldu boşaldı bu gün

Gel kardaş görüşelim

Ayrılık oldu bu gün

Naçar elinden vah vah yar yar yar

******

Geceler yarim oldu

Aney… Ağlamak kârım oldu

Her dertten yıkılmazdım

Nazlım… Sebebim zalim oldu

Garib elinden vah vah yar yar yar

******

Yaralandım yatmadım

Aney… Yaram açıp bakmadım

Kaldı hasretimiz kıyamete

Güzel boynuna el atmadım

Hayın elinden vah vah yar yar yar

Kışlalar Doldu Buğun Türküsünün Notaları

Kışlalar Doldu Buğun Türküsü

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir