Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Türküler / Köşenin Başındayım Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Köşenin Başındayım Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sponsorlu Bağlantılar


Köşenin Başındayım Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Köşenin Başındayım Türküsünün Hikayesi 

Yöresi: Şanlıurfa

Manilerle sevgisini bildiren ve bu sayede mutluluğu yakalayan bir sevdanın öyküsüdür. Urfa’lı kızı sevmez mi? Elbette sever. Ama o sevgisini sevdasını belli etmez, içinde gizler ve yaşatıl-. Gün gelir aşkını ince ve yakıcı bir üslupla anlatabilmek için manilere ve türkülere yansıtır. İşte Cemile, evlerinin karşısında komşu oğluna gönül vermiş bir Urfalı kızıdır. Sokağın başındaki evde oturan komşu oğlu yakışıklı terbiyeli ağır başlı bir gençtir. Cemile bunu iyi bilmektir. Fakat bu aşkım kimselere değil söylemek, hissettirmesi bile imkansızdır. Çünkü töreler ve yaşadığı kültür buna izin vermemektedir. Bu nedenle delikanlıya, sevgisini bir türlü iletemez. Yani tek taraflı bir aşktır onunki. Cemile, ince belli tatlı dilli, güler yüzlü, sırma saçlı dünyalar güzeli bir kızdır. Yaşı yaşadığı ortam ve zaman için biraz geçkin sayılmaktadır.

Genç delikanlı, İstanbul’da okumakta olup senede bir iki defa Urfa’ya gelip gitmektedir. Cemile deyim yerindeyse adeta kendi kendine gelin güveği misali aşkım gizlemekte be sırrı kimselere açamamaktadır. Cemile’nin korkusu çok büyüktür. Sevdiği gencin okulu bittikten sonra Urfa’da kalmayacağını ve ondan uzaklaşıp kaybedeceğini düşündükçe deliye döner. Gencin annesi Cemile’yi iyi bilmekte ve çok beğenmektedir. Tek çekindiği nokta Cemile’nin yaşça biraz oğlundan büyük olmasıdır. O zamanki şartlarda kızın oğlandan en az beş altı yaş küçük olması gençlerin ve oğlan analarının tercih sebebidir.

Sonunda anne konuyu oğluna açar. Genç, kızın yaşım öğrenince pek istekli davranmaz, annesi ise bu konuda çok ısrarcıdır. Cemile, gencin kendisini yaşlı bulduğunu bir şekilde duyunca çok üzülür. Aşkım ona hissettirmesi veya duyurması imkansızdır. Sonunda, onu ne kadar sevdiğini anlatan bir mektup yazmaya karar verir. Sevgisini, duygularını manilere döker ve komşuya misafirliğe gittiklerinde her şeyi göze alarak bu mektubu gencin kitaplarından birisinin arasına koymayı başarır.

Cemile, günlerce korku, hüzün ve karmaşık duygular içinde kıvranıp durur. Nihayet bir gün gencin annesinin kendisini istemeye geleceklerini duyunca kalbi yerinden fırlayacak gibi olur. Onun ilgisini çekmiş ona olan aşkını karşılığını almıştır. Her sevdanın sonu hüsranla bitecek değil ya. Büyük bir cesaretle dizelere döktüğü aşk mektubu onların hayatlarını perçinlemiş, Cemile’nin muradına ermesine vesile olmuştur. Evlenmişler ve mutlu bir çift olmuşlardır. Olayı yakından bilen ve gencin arkadaşı olan bestekar bu tablodan çok etkilenmiş yetmişli yıllarda bunu türküleştirerek ölümsüzleştirmek istemiştir.

Köşenin Başındayım Türküsünün Sözleri 

Köşenin başındayam

Kapizin karşındayam

Biye geçkinsen deme lo

Gelinlik yaşımdayam

*****

Datlı dilim var

Dilim var dudağım var

Reyhandan ince

Sarılacak belim var

Zülfüm belimden aşar

Bi görsey akli şaşar

Alacaksan al beni yar

*****

Yoksa üreğim daşar

Datlı dilim var

Dilim var dudağım var

Reyhandan ince

Sarılacak belim var

*****

Söle bı can neylesin?

Kimden göyül eğlesin

Çıtlat gelin bacıya lo

Bizi baş göz eylesin

*****

Datlı dilim var

Dilim var dudağım var

Reyhandan ince

Sarılacak belim var

Köşenin Başındayım Türküsünün Notaları

Köşenin Başındayım Türküsü

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir