Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Türküler / Mamoş Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Mamoş Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sponsorlu Bağlantılar


Mamoş Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Mamoş Türküsünün Hikayesi

Bu türkü, 1926-1927 yıllarında Elâzığ’ının Koca Mustafa Paşa mahallesinde oturan ve esasen Harput’lu olan Bekir Hocanın, karısı ile aşık: Mamoş’u (Mehmet) bir arada cürm-ü meşhut halinde yakalayarak her ikisini de öldürmesi üzerine çıkmıştır.

Esasen vak’a şöyle olmuştur: Bekir Hoca’nn genç ve güzel karısının aynı mahallede komşularından Mamoş namında yakışıklı bir delikanlı ile uzun zaman münasebette bulunması ve fırsat buldukça da birbirlerinin evlerine damdan gidip gelmeleri etrafta hissedilmeğe başlamasına rağmen aşıklar bu işi daha ileri götürerek temaslarını pervasızca artırmışlardı, bunun farkına varan Bekir Hoca, karısının bu uygunsuz ve hayasız hareketini yakından adım adım takibe bağlamış ve sonunda kendisine tam kanaat gelince de fikrini değiştirmiştir. Bir gün karısına, ben bugün Harput’a gideceğim ve gece de orada kalacağım diye evinden ayrılmıştı. Bunu fırsat bilen kadın Mamoş’la haberleşiyor ve geceyi beraber geçirmek üzere Mamoş’u akşamdan içeriye alıyor. Aşıklar, kör ve sağır olur derler. Hakikaten bunlar da öyle, dünya kendilerinin imiş gibi, hiçbir tedbir düşünmeden yiyor, içiyor, sevişiyor, memnun ve mustarih cümbüş yapmakta olsunlar. Beri tarafta Bekir Hoca, tam karanlık bastıktan sonra mahalleye geliyor ve evinin etrafını tarassut ederek gizli ve sessiz kapısını ikinci bir anahtarla açarak içeriye giriyor, yine aynı hassasiyetle içeridekileri gafil avlamak için elinden geldiği kadar soğuk kanlılığını muhafaza ederek sessiz sedasız adım adım ilerleyerek yattıkları odanın kapısına kadar geliyor.

İçeride nikâhlı karısının yabancı bir gençle konuşup gülüşmelerini işitince deliye dönen Bekir Hoca, tabancası elinde oda kapısmı açıp içeriye girmesiyle, bir yatakta sarmaş dolaş yatan çiftlere karşı ateş etmesi bir oluyor, Mamoş’u kalbinden, karısını da ağzından birer kurşunla vurarak öldürdükten sonra yine aynı soğuk kanlılıkla evinden çıkmış, doğruca hükümete giderek tabancasını zabıtaya teslim ve suçunu itiraf etmesiyle beraber adil bir heyetin evine kadar gidip manzarayı bizzat görmelerini de rica etmiştir. Hakikatin bu şekilde anlaşılmasına rağmen Bekir Hoca yine hapse sokulmuş ise de muhakeme neticesinde beraat ederek serbest bırakılmıştır.

Esasen bu facia Bekir Hoca’mn maneviyatını kırmış bedbin ve dünyadan elini çekmiş gibi bu güne kadar münzevi bir hayat yaşamaktadır.

Bekir Hoca, Harput’da namusiyle ve iyiliğiyle tanınmış temiz ruhlu, munis ve herkese karşı hürmetkâr bir insan olarak tanınırdı. Karısının bu iyi insana karşı ihaneti haksızdı. Mamoş’a gelince, ister Elâzığ’ın en yakışıklı, ister en iyi kalpli, soylu bir genci olsun… Kocalı bir kadınla münasebet tesisi doğru olamazdı, o da suçluydu.

Kadın, haksızlığının, öteki de düşüncesizliğinin kurbanı olarak her ikisi de cezalarını bulmuşlardı.

Hadise, o gece ve ertesi gün etrafa yayılınca: Harput’un meçhul şair ve bestekârı, bu fırsatı hiç kaçırır mı derseniz?.. Elbette kaçırmaz! Hemen dile gelmiş, güfte ve bestesiyle az zaman sonra bütün Harput-Elâzığ dolaylarında ağızdan ağıza terennüm edilen ve aradan bu kadar yıl geçtiği halde hâlâ önemini kaybetmeyen bu türküyü yaratmıştır.

Mamoş Türküsünün Sözleri

Pencercden bır daş geldi

Ben zannettim mamoş geldi

Uyan mamoş uyan uyan

Başıınıza ne iş geldi

*************

Eyvah Mamoş .. eyvah eyvah

Tabip getir yarama bak

Evlerlnln önü kavak

Mamoş geyer kara kalpak

 Kör olası zalim felek

 Koymadı ki  murad alak

*************

Di kalk Mamoş, di kalk di kalk

Başımıza yığıldı halk

Mamoş Türküsünün Notaları

Mamoş Türküsü Notası

Mamoş Türküsü Notaları

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir