Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Leb Demeden Leblebiyi Anlamak Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Mescit Yapılmadan Dilenciler Dizildi Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Ana Sayfa / Deyimler / Maymun Gözünü Açtı Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Maymun Gözünü Açtı Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


Maymun Gözünü Açtı Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Anlamı:

İş daha tamamlanmadan.

Hikayesi:

Adamının birinin bir maymunu varmış. Çok taklitçi bir hayvanmış. Kim ne yaparsa hemen kapar, taklit edip etraftakileri güldürürmüş. Bir gün yine adam maymunuyla birlikte dükkândayken ikindi namazının vakti gelmiş. Adam her zaman olduğu gibi gözetlesin diye maymununu dükkânda bırakıp camiye gitmiş. Adamın haberi yokmuş ama ne zamandır iki hırsız adamının dükkânını kolluyormuş. O gün de adamm çıkmasını fırsat bilmişler. Hemen biri içeri damlamış. Öteki de gözetlemek için kapıda kalmış.

İçeri giren hırsız, maymunun karşısına geç­miş. Uzun uzun esnemiş. E tabii maymun da maymunluğunu yapmış, adamı taklit etmiş. Uzun uzun esnedikten sonra maymuncuk uyu­yakalmış. Hırsız da hemen dükkânda alabileceği ne varsa alıp kaçmış. Dükkân sahibi namazdan gelsin ki ne gör­sün? Dükkânı soyulmuş, bekçi diye koyduğu maymun da horul horul bir köşede uyuyor. Adam öfkeden kudurmuş. Hırsını da zavallı hayvancıktan çıkarmış.

Gel zaman git zaman, iki hırsız bir gün yine pusuya yatmışlar. Dükkân sahibi içeriden çıkar çıkmaz biri yine içeri damlamış. Geçen sefer yaptığı gibi maymunun karşına geçmiş. Esnemeye başlamış. Ama bu sefer maymun sağ elinin işaret parmağını gözünün altına koyup pışııııık yapmış adama. Adam şaşkına dönmüş. Dükkândan boş boş çıkınca arkadaşı, “Eee ne oldu? Niye elin boş?” diye sormuş. “Ne ola­cak birader,” demiş hırsız, “maymun gözünü açmış!”

****************

İşte böyle, insanın sütten ağzı yandığı, yaşa­dığı bir olaydan ders aldığı, kulağına küpe olan durumlar için kullanılır bu deyim.

0
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir