Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Türküler / Nezif’in Ağıtı Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Nezif’in Ağıtı Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sponsorlu Bağlantılar


Nezif’in Ağıtı Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Nezif’in Ağıtı Türküsünün Hikayesi

Nezif, yürekli, iyi kalpli, fakir, dost, yiğit bir kişidir. Her haksız kişi, her zalim kişi karşısında daima Nezifi bulur. Gayrı meşrû yoldan zengin olanlardan bilek kuvvetiyle aldığını, fakir halka veren bir kişidir Nezif. Daha çok da Ermenilerle uğraşır. Hacı Isa’ların yanında devecilik yapan Hacı Mehmet de bu işlerde en yakın arkadaşıdır.

Bir gün Nezif, Hacı Mehmed’in evine gider, bulamaz. Pek yakın oldukları için içeri girer, biraz bekler. Bu arada aynanın önündeki esans şişesine gözü takılır, alır kullanır, şişeyi de cebine koyar. Akşam Nezif’le Mehmet buluştuklarında Nezif şişeyi çıkarır Mehmet’e esans verir. Kokuyu ve şişesini tanıyan Mehmet, karısıyla Nezif arasında bir ilişkinin olduğundan şüphelenir.

Aradan bir kaç gün geçmiştir. Nezif’le Mehmet yine pusu kurmak üzere Feriz (Fariz) Paşa hayratına gelirler. Şehirden epeyce dışarıda olan bu hayrat, kervanların konup göçtüğü bir su başıdır. Hayrada girerler, Urfa’nın yaz sıcağında orası Nezif e pek hoş gelir ve uzanıp biraz dinlenmek ister. “Galiba dışarıda birileri var, ayak sesleri geliyor, ver şu tüfeğini de bir bakayım” diyen Mehmet tüfeği alır ve tam hayrattan çıkarken geri döner, Nezif e:

– Demek en yakın arkadaşım evime kötü niyetlerle giriyor, der. Bir kurşun çeker Nezifin konuşmasına fırsat vermeden, İkincisi onu takip eder. Nezif kuvvetini toplayarak Mehmet’i kovalar, fakat takati kesilir oraya yığılır.

Oradan geçen kervanlar Nezif’in ölümünü babasına ulaştırırlar. Dertli baba gelip oğlunun cenazesini götürür. O günden sonra bu ağıt yayılmaya başlar Urfa’da.

Nezif’in Ağıtı Türküsünün Sözleri

Yaylalar içinde Erzurum yayla

Şehirler içinde Konya’dır Konya

Nezif’i vurdular şen olsun dünya

***********

Ana düştüm ben bir ormana yol

Belli değil iz belli değil

Beni vuran dostum aney

Düşmanım değil düşmanım değil

***********

Nezif’in hurcunda bir top alaca

Saraya getirdiler kanlı salaca

Ası’yı gönderin gitsin ilaca

Nezif’in Ağıtı Türküsünün Notaları

Nezif'in Ağıtı Türküsü Notaları

Nezif'in Ağıtı Türküsü Notası 2

Nezif'in Ağıtı Türküsü Notası

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir