Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Ölür müsün, Öldürür müsün? Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Ölür müsün, Öldürür müsün? Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


Ölür müsün, Öldürür müsün? Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Anlamı:

Öyle bir durumla karşı karşıyayım ki, içinden çıkılmaz bir haldeyim

Hikayesi:

Vaktiyle beylerden birinin uşağı hacca git­miş. Hac dönüşü eşe, dosta hediye getirmek adettendir ya işte o da ufak tefek hediyeler almış. Sonra beyine de bir hediye almak iste­miş. Ne alacağına bir türlü karar verememiş. Şöyle işe yarar bir şey olsun istemiş. Düşünmüş, taşınmış, en sonunda beyi yaşlıca olduğu için nasıl olsa eninde sonunda lazım olacak diye ona da kefenlik kumaş almış.

Hac dönüşü beyin konağına uğrayıp hediye­sini vermek istemiş. Beyin kâhyası gelen hedi­yeyi öğrenince uşağı huzura almak istememiş. Uşak gireceğim diye diretmiş, kâhya almam diye tutturmuş, haydi bir patırtı kopmuş. Gürültüye uyanan bey öfkeyle neler olduğunu kâhyasına sormuş.

“Efendim,” demiş kâhya, “densiz uşağmız hacdan hediye olarak size kefenlik kumaş getir­miş. Ölür müsünüz, öldürür müsünüz?”

*********************

İşte böyle, insana sinirden saç baş yolduran, işlenen ayıp karşısında hayret ve şaşkınlıktan küçük dilini yutturan, öfkeden morarıp “Ya ben ölüp kurtulayım ya da onu öldürüp kurtulayım” dedirten olaylar karşısında kullanılır bu deyim.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir