Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Kendini İnsan Dışındaki Bir Varlık Yerine Koyarak Öykü Yazma

Ekmek Aslanın Ağzında Sözü İle İlgili Hikaye

Ana Sayfa / Hikaye / Ömer Seyfettin Büyücü Hikayesinin Özeti Konusu Teması Ana Fikri İncelemesi Tahlili
Hikaye Tahlilleri

Ömer Seyfettin Büyücü Hikayesinin Özeti Konusu Teması Ana Fikri İncelemesi Tahlili

Sponsorlu Bağlantılar


Ömer Seyfettin Büyücü Hikayesinin Özeti Konusu Kişileri Teması Ana Fikri İncelemesi Tahlili

Ömer Seyfettin Büyücü Hikaye Özeti

Büyük komutan Selahaddin Eyyubi ordularına kumanda ederek Kudüs’ü ele geçirmiştir . Durup dinlenme önerilerini kabul etmemiş ve Avrupa ordularının üzerine doğru sefere çıkmıştır. Haçlı ordularına karşı müslüman ordularına önderlik eden Selahaddin büyük başarılara imza atmaktadır. Doğan adında bir bilim adamı ve alim halktan soyutlanmış bir şekilde yaşamaktadır. Kendini çalışmalarına adamış ve halkla bağlantısını tamamen kesmiştir. Onun bu halleri şehir halkında büyük bir merak uyandırır ve zamanla ona karşı nefrete dönüşür ve ne yaptığını bilmedikleri için kendisini büyücülükle suçlarlar. Bu durumu Selahaddin’e bildiren halk ondan kendilerini büyücü Doğan’dan kurtarmalarını ister . Onu yaşadıkları yerden alıp başka bir yere sürmelerini ister . S.Eyyubi’nin yeğeni olan Dımışk’ın kaymakamı büyük bir alim olduğunu bildiği Doğan’a gelen tepkilere dayanamayarak şehri terk etmesini bildirtir. Büyük bir gayesi olan ve aslında halkı için çalışan Doğan bu duruma içerler ama kimseye bir şey belli etmez ve şehirden gider. Yine amacı için çalışmalarını sürdürür . Bir gün zorlu bir savaş alanında , Akka kalesini almak için çarpışırken Selahaddin Eyyubi, Doğan ona yardımcı olur . Halkın büyücü Doğan diye alay ettiği ve şehirden sürülmesini istediği Doğan o güne kadar görülmemiş bir mancınık ve kimyasal bir karışım yapmıştır. O sayede uzun uğraşlara rağmen , top atışlarına rağmen bir türlü alev alıp tutuşmayan kale ele geçirilmiştir. Bu büyük yardımıyla Doğan’ın mükafatı hak etmiş olduğunu düşünür Selahaddin. Fakat Doğan para ve dünya malı gibi mükafatları küçümser ve kabul etmez. O bu görevi isteyerek halkına hizmet için yapmıştı ve mükafata lüzum yoktu. Sultandan bir tek ricada bulundu . O da şu an kendisini omuzlarına alan halktan kurtulmaktı.

Ömer Seyfettin Büyücü Hikayesinin Kişileri ve Özellikleri

Doğan: İhtiyar yardımcısıyla kendi halinde yaşayan kimya ve geometri alanında kendini yetiştirmiş büyük bir alimdir. Babası, Alp Arslan’ın en eski kumandanlarındandı. Üç küçük kardeşini yirmi senedir görmemişti. Kendisi hiçbir orduya girmemiş, gençliğini medresede geçirmiş. Halk ne yaptığını bilmediği ve çok da merak ettiği bu büyük insana büyücü Doğan ismini takmıştır. Düşman kalesinin alev almayan burçlarını kendi bulduğu karışım ve mancınık sistemi sayesinde yakan ve buluşuyla Haçlı ordusuyla yapılan savaşta savaşın kaderine etki eden alim birisidir. Ayrıca dünya makam , mevki ve dünya malında gözü olmayan işlerinde Allah rızasını gözeten bir kişidir. Selahaddin Eyyubi: İslam ordularının büyük kumandanı… Cesur , hırslı gözü pek bir komutan… Ferruhşah : Selahaddin Eyyübi’nin yeğeni, Dımışk şehrinin kaymakamı… Adil bir yönetici

Ömer Seyfettin Büyücü Hikayesinin Mekanları

Şam Dımışk şehri, büyücü Doğan’ın harabe evi , Akka Kalesi…Mekanlar sadece yer ismi olarak geçmiş ayrıntılı tasvir edilmemiştir.

Ömer Seyfettin Büyücü Hikayesinde Zaman

Olay Selahattin Eyyübi zamanında geçiyor.”O vakit , Ramazan’da” gibi zaman ifadeleri geçmektedir.

Ömer Seyfettin Büyücü Hikayesinin Anlatıcı ve Bakış Açısı

Olay olayların öncesi ve sonrasını kişilerin zihinlerinden geçenleri, geçmişte yaşadıklarını, en gizli mahrem bilgilerini bile bütün ayrıntısı ile bilen İLAHİ BAKIŞ AÇISINA SAHİP HAKİM ANLATICI tarafından anlatılmıştır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir