Ana Sayfa / Hikaye / Ömer Seyfettin İlk Cinayet Hikayesinin İncelemesi Konusu Özeti Ana Fikri Şahısları Kısa
Hikaye Tahlilleri

Ömer Seyfettin İlk Cinayet Hikayesinin İncelemesi Konusu Özeti Ana Fikri Şahısları Kısa


Ömer Seyfettin İlk Cinayet Hikayesinin İncelemesi

Ömer Seyfettin İlk Cinayet Hikayesinin Konusu

Ömer Seyfettin İlk Cinayet Hikayesinin Özeti

Ömer Seyfettin İlk Cinayet Hikayesinin Ana Fikri

Ömer Seyfettin İlk Cinayet Hikayesinin Şahısları Kısa

İLK CİNAYET HİKAYESİNİN KONUSU

KONU: Küçük yaşlarda yaptığı hata sonucunda. Beyaz kuşun ölümüne sebep olduğu için, hayatı boyunca büyük bir pişmanlık duymasına neden olan bir adamın dramı anlatılmak tadır.

İLK CİNAYET HİKAYESİNİN ÖZETİ

ÖZETİ: Kahraman anlatıcı, daha üç yaşında iken annesiyle birlikte şirket vapuruna gitmişler. Annesi, yanındaki sarı saçlı bir hanımla konuşur. Yaz mevsimi idi. Beyaz bir kıyafet giyinen kahraman, annesinin gösterdiği minik martıyı seyrederken, annesine kuşu istediğini söyler. Annesi ‘’ tutulmaz’’ der. Sonra kahraman ısrar etmeye devam eder. annesi kuşu alıp kahramanın kucağına verir. Martı yavrusu uçamadığı için annesi onu eve götürüp iyileştireceğini, kuşun sıkmamasını gerektiğini söyler. Annesi yanındaki hanımla konuşmaya devam eder. O sıra da kahraman kuşa dokunduktan sonra onu tüm gücüyle sıkıyor. Sonra beyaz kuşun ölüsü ‘’ pat ‘’ diye yere düşer. Kahraman, o an ağlamaya başlar. Oradaki kadınlar kahramanı ayıpları, annesine ‘’ ah ! insafsız ‘’ diye ona acı acı bakar. Kahraman, kendini bilir bilmez yaptığı bu cinayetin üzerinden otuz yıl dan fazla zaman geçse de, şirket vapurlarında geçerken ne zaman bir martı gördüğünde birden bire neşesini kaybettiğini, acı çektiğini söyler.

İLK CİNAYET HİKAYESİNİN ANA FİKRİ

ANA FİKİR: Çok küçükken yapılan hatalar, büyük sorunlara yol açar.

İLK CİNAYET HİKAYESİNİN ŞAHISLARI VE ÖZELLİKLERİ

İLK CİNAYET HİKAYESİNDE ANLATICININ BAKIŞ AÇISI

KAHRAMAN ANLATICI: İyi kalpli olmasına rağmen küçük iken yaptığı hata sonucunda, büyük pişmanlık ve üzüntü duymasına neden olmaktadır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir