Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Hikaye / Ömer Seyfettin Yalnız Efe Hikayesinin İncelemesi Konusu Özeti Ana Fikri Şahısları Kısa
Hikaye Tahlilleri

Ömer Seyfettin Yalnız Efe Hikayesinin İncelemesi Konusu Özeti Ana Fikri Şahısları Kısa

Sponsorlu Bağlantılar


Ömer Seyfettin Yalnız Efe Hikayesinin İncelemesi

Ömer Seyfettin Yalnız Efe Hikayesinin Konusu

Ömer Seyfettin Yalnız Efe Hikayesinin Özeti

Ömer Seyfettin Yalnız Efe Hikayesinin Ana Fikri

Ömer Seyfettin Yalnız Efe Hikayesinin Şahısları 

YALNIZ EFE HİKAYESİNİN KONUSU

KONU: Bir baba oğulun dağda yürürken, yorulduklarında babanın oğluna yalnız efenin hikayesini  anlatması.

YALNIZ EFE HİKAYESİNİN ÖZETİ

ÖZET: Bir baba oğulun dağda tırmanırken yorulmaları üzerine bir ağacın dibinde oturmuşlar. Ve oğul sigara yakmak istemiş fakat babası orada sigara yakmasına kızmış. Ve nedeninin yalnız efe olduğunu söylemiş ve bunu üzerine oğul babasından yalnız efeyi anlatmasını istemiş ve baba hikayeye efenin erkek değil ‘de kız olduğunu söylemiş ve babasıyla yaşarmış. Bir gün yalnız efe’ nin babasını öldürmüşler. Ama yalnız efe hiç ağlamamış. Ve bazı tanıdığı insanlardan babasının katilini bulduğunu söylemiş. Ve onlardan onu öldürmelerini söylemiş fakat hiç biri ona yardım etmemiş. Yalnız efeyi dövmüşler. Ve yalnız efe dayak yedikten sonra ortadan kaybolmuş. Ve kasabadaki bütün kötü insanlar tek tek ölmeye başlamış. Ve bütün yabancı ve eşkıyalar yalnız efeyi duyduklarında dolayı artık halkı masumları, dulları, yetim ve öksüzleri rahatsız etmez olmuşlar. Bir gün askerler yalnız efeyi sıkıştırmışlar ve teslim olmalarını söylemişler. Yalnız efe teslim olmam demiş ve askerleri hafif şekilde yaralayıp yollarından çekilmelerini söylemiş. Fakat iki taraftan askerler sıkıştırınca yalnız efe ben çekiliyorum demiş. Ve o günden beri kayıpmış. Ve köylülerin sözüne göre her gün yalnız efenin kaybolduğu yere nur iniyormuş. Ve sabah olduğunda oğul babasına sorar ya yalnız efe uçurumdan atladıysa demiş. Ve babası o Allaha inanan birisiydi ve uçurumdan atlamamıştır. Çünkü buraya her gece nur inmezdi o zaman demiş.

YALNIZ EFE HİKAYESİNİN ANA FİKRİ

ANA FİKİR: Yalnız efe halk tarafından yardım almayıp dayak yediği için dağa çıkar ve kötü insanları yani eşkıyaları öldürür ve yoksulları korur.

YALNIZ EFE HİKAYESİNİN ANLATICI

KAHRAMAN ANLATICI: Babasının oğluna yalnız efeyi anlatırken yalnız efenin dağa çıkmasının sebebi yoksulları, yani iyi insanları eşkıyalardan korumak.

YALNIZ EFE HİKAYESİNİN ŞAHISLARI VE ÖZELLİKLERİ

YALNIZ EFE: Hiçbir erkeğe yüzünü göstermeyen kız ve babasının ölümünden sonra iyileri korumak için kötüleri öldürüyor.

0
like
1
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir