Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Öyle Köpeğin, Böyle Kepeği Olur Deyiminin Anlamı, Hikayesi, Öyküsü, Açıklaması Kısaca

Öyle Köpeğin, Böyle Kepeği Olur Deyiminin Anlamı, Hikayesi, Öyküsü, Açıklaması Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


Öyle Köpeğin, Böyle Kepeği Olur Deyiminin Anlamı, Hikayesi, Öyküsü, Açıklaması Kısaca

Vakti zamanında , Anadolu evlerindeki, buğday öğütülür un yapılırmış. Arta kalan ve pek işe yara­mayan kepek ise, sokaktan geçen kepekçilere satılır­mış.

Fena halde cimri bir adam vardı. Bunun zavallı ka­dıncağızı, evlilik yaşa gelmiş kızcağızının ihtiyaçlarını gidermek, çeyizini düzmek için, kocasından yalvar ya­kar para istermiş. Ancak, tek bir delik kuruş dahi ala­mazmış.

Kadıncağız ne yapsın, evde kalıveren kepeği, yoldan geçen kepekçilere satmak suretiyle, üç-beş paracık bi­riktirirmiş.Günlerden bir gün, yine bir teneke kepeği omuzla­mış, kepekçiye satarken, kapı komşuları olan yaşlı bir hanımağa çıkagelmiş ve:

“Huuu, komşu! Sen hergün kepekçiye kepek satı­yorsun. Acaba bu kadar kepeği nereden buluyorsun?” diye sormuş ve kadıncağızın henüz omuzundan indir­diği tenekeyi eliyle şöyle bir yoklamış.

Tenekenin, üstü gerçekten de kepekti ama altı safı un.

Hanımağa şaşırmış.

“Bu mis gibi unu ne diye kepekçiye satıyorsun! Sen deli mi olmuşsun?” demiş.

Kadın ise, mahzun ve üzgün:

“Hanımağam, benim beyim cimrinin tekidir. Şu kız­cağızımın çeyizini tamam etmem için para lazımdır. Ba­na ne para verir, ne de un satmama razı gelir. Ancak kepeğe itiraz etmez. Ben ne yapayım. O kadar kepeği nereden bulayım? Ancak böyle bir hâl çaresi buldum. Öyle köpeğin böyle kepeği olur işte!” demiş.

*******

Bu deyim, birbirinden beter iki durum ya da kişi İçin kullanılır. “Öyle başa böyle tıraş”, “Al birini vur  ötekine”, “Bozacının şahidi şıracı”., gibi deyimlerde  aynı maksat için kullanılır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir