Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Türküler / Sepetçioğlu Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sepetçioğlu Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sponsorlu Bağlantılar


Sepetçioğlu Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sepetçioğlu Türküsünün Hikayesi

Sepetçioğlu Osman Efe zulme ve haksızlığa karşı gelen, verdiği mücadele ile halkın gönlünü kazanan, orada efsaneleşen yiğit bir Anadolu uşağıdır.

Osman Efe, babasını küçük yaşta kaybedince köydeki Ağa’nın zulmüne dayanamayarak anasıyla Kastamonu’ya göçer, orada baba sanatını devam ettirir, sepetçilik yapar.

Halktan çok ağır vergi, daha doğrusu haraç alan derebeyinin adamları, bir gün ondan da bir haftaya kadar yüz sepet yapıp vermesini isterler. Bunun imkânsız olduğunu, ne yaparsa anlatamaz zorbalara. Derebeyi hakkında kötü konuştuğu iftirasıyla Osman’ı tutup derebiyinin huzuruna getirirler. Derebeyi ona hakaretlerde bulunur. Buna dayanamayan hırslı Osman koltuğunun altında gizlice taşıdığı saldırmayı çektiği gibi derebeyinin kafasını gövdesinden ayırır.

Yakalanıp zindana atılan Sepetçioğlu oradan kaçar, dağa sığınır. Artık zalim ve zorbalara karşı mücadeleye başlamıştır. Halktan da büyük yardım görür. Kimsenin malını gasp etmez, kimseden haraç almaz. Karısını ve anasını da dağa, yanma alan Sepetçioğlu ne yazık ki, bir müddet sonra derebeyinin kuvvetleri tarafından zorlu bir mücadele sonunda öldürülür. Annesi ve karısı da bu çatışmada ölür. Anlatıldığına göre Sepetçioğlu, yiğit olduğu kadar da sazdan sözden anlayan sanatkar yapılı bir kişiymiş. Güzel saz çalar, bir o kadar da güzel türkü çağırırmış.

Sepetçioğlu Türküsünün Notaları

Sepetçioğlu Türküsünün Notaları

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir