Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Biyografiler / Şeyh Galip Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği
Şairlerin Hayatı

Şeyh Galip Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği

Sponsorlu Bağlantılar


Şeyh Galip Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği

XVIII. yy. divan şairlerinden, 1757-3 Ocak 1799, doğ. ve ölm. İstan­bul ° Şair ve bilgin bir mevlevi dervişinin oğludur. Mevlevi çevrelerinde yetişti, önce Esad, sonra da Galib mahlasıyla yazdığı şiirleri toplayarak yirmi dört yaşında divanını tertip etti (1780), iki yıl sonra Hüsnü Aşk’ı yazdı (1782), Konya’ya gitti (1784), Mevlânâ dergâhında girdiği çilesini İstanbul’a dönerek Yenikapı Mevlevi hanesinde tamamladı (1787), Sütlüce’de aldığı (1789) bir evde anne ve babasıyla bir süre inziva hayatı yaşadıktan sonra Galata mevlevihanesinde şeyh oldu (1791). III. Selim ve kardeşi Beyhan Sultan’m takdir ve iltifatlarını kazandı

• Bahçesinde Şeyh Galib’in mezarının da bulunduğu Tünelbaşı’ndaki Kulekapısı (Galata) mevlevihanesi 27 Aralık 1976’dan beri Divan Edebiyatı Müzesi’dir .

• Divan edebiyatı­mızın son büyük şairi olan Şeyh Galib, yeni imajlarla bu şiirin artık daralan ufkunu genişletmiş, yoğun hayal, düşünce ve tasvire önem verip bir başka dille konuşa­rak divan şiirini son çizgisine ulaştırmıştır. 24 yaşında tertip ettiğine sonradan yazdıkları da eklenerek ölümünden sonra yeniden düzenlenen Divan’\ (bas. 1937), Hüsn-ü Aşk (Güzellik ve Aşk) mesnevisi (bas. 1887 ve 1923, bugünkü dille nesre de çevrilerek A. Gölpmarlı tar. 1968, yeni basım: Orhan Okay ve Hüseyin Ayan tar. 1975) dışında, mevlevilikle ilgili birkaç eserini 1782’de İstanbul’da bir iddia üzerine altı ayda yazdı.

Bir mecliste *Nabi’nin Hayrâbâd mesnevisi okunmuş, övülmüş, Galib de bu eserin o derece değerli bir eser olmadığını söyleyince, daha iyisini yazmaya davet edilmişti. Şeyh Galib, içinde dört de tardiye bulunan Hüsnü Aşk’mda birtakım alegorilerden faydalanarak tasavvufî aşka varmanın güçlüklerini anlatır. Şeyh Galib hece vezniyle bir de türkü yazmıştır

• Şair hakkında ilmî eser Dr. Şedit Yüksel’in doktora çalışmasıdır: Şeyh Galib, Eserlerinin Dil ve Sanat De­ğeri (1963). Victoria Holbrook’nn Aşkın Okunmaz Kıyıları (1998) Şeyh Galib’in Hüsn ‘ü Aşk’ı üzerinedir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir