Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Seyyid Vehbi Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği

Seydi Ali Reis Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği

Ana Sayfa / Biyografiler / Seyrani Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği
Şairlerin Hayatı

Seyrani Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği

Sponsorlu Bağlantılar


Seyrani 

XIX. yy. halk şairlerinden, 1807-1866, doğ. ve ölm. Everek (Develi)

• Bir mahalle imamı olan Cafer Efendi’nin oğlu Mehmed Seyranı, iki yıl kadar med­rese öğrenimi gördü, Abdülmecid devrinde (1839-1861) İstanbul’a geldi, yedi yıl oturduğu İstanbul’da devrin büyüklerini hicvettiği için kovuşturmaya uğrayarak yurduna dönmek zorunda kaldı, hayatının bundan sonrası yoksulluk içinde geçti.

• Aruzla yazılmış, sayıca az şiirlerinde ağır bir dil, pürüzlü, ahenksiz bir şekil kul­lanan, divan şiiri geleneklerine uymaya çalışan Seyranî’nin asıl başarısı; hece ile âşık tarzında yazdığı koşma, semaî, destan, nefes ve devriyelerinde görülür. Yergi ve mizah şiirimize kuvvetli örnekler kazandırmış olan, çağının kavramış, çökmüş anlayışlarıyla, ham sofular, değersiz devlet adamlarıyla pervasızca alay eden şair, kendi dert ve acılarını dile getirdikçe de içli ve derindir; benzetme ve buluşlarında, kafiyelerinde orijinal oluşuyla da dikkati çeker.

• Seyranî’nin şiirleri ilk defa Ah­met Hâzım tarafından derlenip yayımlanmıştı (Sanihâî-ı Seyranı, 1924); sonradan başka araştırıcılar tarafından da bastırıldı, biri Varlık Yaymları’nda: Dertli-Seyranî (haz. Cahit Öztelli, 1953), öbürü Maarif Kitaphanesi’nde: Develili Seyranı (haz. Haşim Nezihi Okay, 1963).

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir