Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Sinan-ı Ümmi Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği

Sedat Simavi Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği

Ana Sayfa / Biyografiler / Sinan Paşa Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği
Şairlerin Hayatı

Sinan Paşa Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği

Sponsorlu Bağlantılar


Sinan Paşa

• XV. yy. divan nesirlerinden, 1440-1486, doğ. Bursa veya Edirne, ölm. İstanbul

• İstanbul’un ilk kadısı âlim ve şair Hızır Bey’in oğlu olan Yusuf Sinaneddin, kuvvetli bir öğrenim gördükten sonra ilmiye mesleğine girdi. Edirne dâr-ülhadis’inde müderrislik etti. Vezirlik rütbesiyle, İstanbul’a getirilerek (1470) Fatih Sultan Mehmed’e müsahip ve hoca oldu, bir ara padişahın gazabına uğra­yarak hapse atıldı, devrin âlimlerinin karşı çıkmaları üzerine bırakılıp, kadılık ve müderrislikle Sivrihisar’a gönderildi. II. Bayezid padişah olunca tekrar Edirne’ye müderris tâyin edildi. (1481)

• Devrinin tanınmış riyaziyecilerinden de olan, şiirler de yazmış Sinan Paşa edebiyatımızda yabancı kelime ve dil kurallarıyla örülü, di­van şiiri mazmunlarından faydalanan; ahenge düşkün, süslü, seçili divan nesrinin ilk temsilcisidir. Bu nesir zamanla konuşma diline yakın, sade, özentisiz nesrin zararına gelişerek “inşa” denen çapraşık şekle girdi.

• Sinan Paşa’nm eserlerin­den Tazarrunâme (yeni b. A. Mertol Tulum tar. 1971, M.E.B. yayınları) felsefe, tasavvuf, ahlâk konularını işler; Tezkiretü’l-Evliya ünlü tasavvufçularm hayat ve menkıbelerini anlatır.

• Maarifnâme adlı bir eseri de Prof. İsmail Hikmet Ertaylan tarafından yayımlanmıştı (1961).

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir