Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Suya Götürüp Susuz Getirmek Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Suya Götürüp Susuz Getirmek Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


Suya Götürüp Susuz Getirmek Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Anlamı:

Karşısındakinden çok daha akıllı, çok daha kurnaz olmak

Hikayesi:

Yoksul bir çoban, büyük bir aşiret beyinin kızma âşık oluş. Kızın da çobana gönlü düşmüş. İki genç âşık, gizli gizli buluşmaya başlamışlar. Tabii çok kısa süre içinde bu aşk, beyin kulağına kadar ulaşmış. Aşiret beyi sinirinden küplere binmiş. Ne yapacağınıışaşırmış. Obanın aksa- kallılarını toplayıp akıl danışmış. İhtiyarlardan biri, “Beyim,” demiş, “zorla güzellik olmaz. Sevenleri ayırırsan onlar yine bir yolunu bulur, kavuşur. En iyisi kendi ken­dilerine ayrılmalarını sağlamak.”

Ötekiler de hak vermişler ihtiyara. “İyi de o iş nasıl olacak?” demiş bey. “Öyle bir oyun oynamalıyız ki, çoban kendi kendine vazgeçmeli bu sevdadan. O bırakırsa kız da unutur zaten” demiş ihtiyar. Hep birlikte çobana bir oyun düşünmüşler. En sonunda onunla bir anlaşma yapmaya karar vermişler. İki gün susuz bıraktıkları koyunları suya götürüp hiç su içirtmeden getirebilirse kızı ona vereceklerini, aksi hâlde kendisinin vazgeçmesi gerektiğini söylemişler.

Çoban çaresiz boyun eğmiş bu anlaşmaya. Bey için için sevinmiş. Böyle bir şey yapmanın imkânı olmadığını düşünüyormuş. İki gün susuz beklettikleri koyunları sürüye katıp çobana vermişler. Çoban kavalını çala çala derenin kenarına getirmiş koyunları. Koyunlar tam suya girip içecekken çoban da sevdiği gidi­yor diye ah ede ede, yanık yanık çalmaya başla­mış kavalını. Hayvanlar dönüp bakmışlar çoba­na sanki anlamışçasma. Çoban öyle içli çalmış, öyle içli çalmış ki, hayvancıklar bir yudum su içmeden geri dönmüşler köye. Böylece koyunları suya götürüp susuz getiren çoban sevdiğine kavuşmuş, bir ömür mutlu olmuş.

*******************

İşte böyle, aklı başkalarınınkini gölgede bıra­kan, Ali’nin külâhmı Veli’ye, Veli’nin külâhını da Ali’ye giydiren, iş beceren, kurnaz insanlar için kullanılır bu deyim.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir