Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Suya Götürüp Susuz Getirmek Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Şimdi Yaya Kaldın Tatar Ağası Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Ana Sayfa / Deyimler / Suyunun Suyu Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Suyunun Suyu Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


Suyunun Suyu Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Anlamı:

Bir seyle çok uzaktan ilgisiz bulunan

Hikayesi:

Avcının biri bir tavşan yakalamış. Tavşanı bir tanıdığına hediye olarak götürmüş. Tanıdığı çok memnun kalmış tabii. Hemen tavşanı pişirtmiş, avcıya da ikram etmiş. Aradan bir iki gün geçmiş. Ev sahibinin kapı­sı tekrar çalmış. Açmış ki kapıda hiç tanımadığı bir adam duruyormuş. “Buyurun, kimsiniz?” demiş. “Ben geçen gün size tavşan getiren avcının komşusuyum” demiş gelen. Ev sahibi çaresiz onu da buyur etmiş içeri. Tavşandan kalan etin suyuyla yapılan yemekten ikram etmiş.

Ertesi gün tekrar kapı çalınmış. Yine kapıda yabancı bir adam. Ev sahibi, “Buyurun, kimsi­niz?” demiş yine. Kapıdaki adam, “Ben geçen gün size tavşan getiren avcmın komşusunun komşusuyum” demiş. Sonra da içeri geçip rahatça koltuğa serilmiş. Akşam vakti girmiş, daha da kalkma­mış. Ev sahibi hanımına seslenmiş: “Hanım, sof­raya bir tabak daha ekle misafirimiz var!” Adamın gözleri parlamış, yüzü gülmüş. Biraz sonra sofra hazır olmuş. Misafir tavşan hayaliyle sofraya oturmuş ki, önüne su gibi bir tas çorba gelmiş. Yanında da bir parça ekmek. Misafir beklemiş, beklemiş, başka yemek gelmeyeceğini anlayınca dayanamamış, “E hani tavşan?” diye sormuş. Ev sahibi de cevabı yapıştırmış: “Tavşan geti­renin komşusunun komşusuna anca tavşanın suyunun suyu düşer!”

****************

İşte böyle, birinin “Ne alaka? Kel alaka!” olduğu, dış kapının dış mandalı, uzaktan mer­habası bulunan kişiler ya da bir olayla çoook uzaktan ilgili durumlar için kullanılır bu deyim.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir