Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Halil Halid Kimdir Hayatı

Ahmed Saib Kimdir Hayatı Edebi Kişiliği

Ana Sayfa / Biyografiler / Tunalı Hilmi Kimdir Hayatı Edebi Kişiliği
Şairlerin Hayatı

Tunalı Hilmi Kimdir Hayatı Edebi Kişiliği

Sponsorlu Bağlantılar


Tunalı Hilmi Kimdir

Tunalı Hilmi Hayatı

Tunalı Hilmi Edebi Kişiliği

28 Ağustos 1871’de Bulgaristan’ın Eskicuma kasabasında dünyaya gelir. Tunalı Hilmi’nin ailesi Rusya, İngiltere ve Avusturya’nın Osmanlı devleti üzerindeki emellerini gerçekleştirmek için her yolu denemeleri ve bunun için faaliyete geçmelerinden Balkan’larda yaşayan birçok Türk aile gibi rahatsızlık duyar ve muhacir olarak 1876 yılında İstanbul’a gelir, Üsküdar’a yerleşir.

Tunalı Hilmi Kuleli Askeri Tıbbiyesi’nde üçüncü sınıfta iken gizli olarak kendi el yazısı ile ‘Teşvik’adlı haftalık bir dergi çıkarır. Beşinci sayısında saraya haber verilir ve aleyhte yazılar yazdığı için tutuklanır. Daha sonra ‘Gizli Mektepliler’adlı bir cemiyet kurar ve bir süre sonra bu cemiyet, İttihat ve Terakki ile birleşir.

Yurt dışına, Paris ve Cenevre’ye gider.22 Ekim 1895’te İsviçre’ye kaçmak zorunda kalır. Cenevre’de on küçük risale şeklinde olan ‘Hutbeler’i yayımlar. Orada Juliette adlı bir İsviçreli ile evlenir. 1908’de Meşrutiyet’in ilan edilmesi ile eşi Juliette’nin adını Hürriyet olarak değiştirmiştir.

I. Abdülhamid ile şartlı olarak yapılan anlaşma üzerine 1899’da elçilik kâtipliğine atanır. Üç hafta görevde kalır fakat İttihat ve terakki ile bağlantısını koparmadığı için Kahire’ye gönderilir. Mısır ve Kahire’de siyasi faaliyetlerine devam etmiştir.

Tunalı Hilmi, Cenevre, Portekiz, İspanya, Londra, Atina’ya gitmiş Cenevre’de ‘İntikam’ adlı bir dergi çıkarmıştır.

1908’de II. Meşrutiyet’in ilan edilmesinden kısa bir süre sonra 31 Mart vak’ası ile II. Abdülhamid’in tahttan indirildiğini öğrenince İstanbul’a geri döner.

Tunalı Hilmi, TBMM’nin üçüncü döneminde, Zonguldak milletvekilliği yaparken rahatsızlanmış ve görevden ayrılmışır. Yazar, 1928’de Tüberküloz hastalığından ölmüştür.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir