Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Urfanın Etrafı Dumanlı Dağlar Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Kalanın Kapısı Döğme Demirden Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Ana Sayfa / Türküler / Urfalı Nezif Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Urfalı Nezif Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sponsorlu Bağlantılar


Urfalı Nezif Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Urfalı Nezif Türküsünün Hikayesi 

Yöresi: Şanlıurfa

Bu türkü genç yaşında öldürülen Urfalı Nezif üzerine yakılmıştır.

Nezif; cesur, yürekli, yiğit, çok kuvvetli, iyi kalpli, fakirleri gözeten onlara yardımcı olan, dertlerini paylaşan, haksızlığa tahammülü olmayan, mazlumların hakkını bileğinin gücüyle alan ” mangal yürekli” bir Urfa delikanlısıdır. Haksızlık yapan kişi karşısında Nezif i bulur. Nezif; bileğinin kuvvetiyle zenginlerden para toplar, fakirlere dağıtır.

Nezif, 1898 yılında Şanlıurfa’da doğmuş, 1925 yılında henüz 27 yaşında hayatının baharındayken yakın adamı Deveci Mehmet tarafından kalleşçe öldürülmüştür. Öldürülmesinin hikâyesi şöyledir:

Zengin birinden alacağı olan biri, bir gün Nezif ‘e gelir ve alacağını tahsil edemediğini, hakkının yendiğini söyler. Gücünün, kuvvetinin alacağını tahsil etmeye yetmediğini, çoluk çocuğunun perişan olduğunu anlatarak bu konuda kendisine yardımcı olmasını ister. Borçlu olan kişi de oda sahibi, adamları olan zengin bir Ağadır. Nezif, tek başına borçlu olan Ağa’nın odasına gider adama olan borcunu ödemesini ister. Ağa ödemeye yanaşmayınca, Nezif, Ağa’ya hakaret eder ve “garibanın parasını en geç yarma kadar ödeyeceksin” der. Ağa, Nezif’ten korktuğundan, Nezif kızdığında neler yapabileceğini bildiği için o dakikada sesini çıkaramaz. Ama adamlarının yanında rezil olur. Ona kin bağlar ve “bunu senin yanma koymam” der. Her geçen her gün kini katmerleşir ve Nezif’ i öldürmek için bir plan yapar. Planını uygulamak üzere ilk önce Nezif ‘in zaman zaman para aldığı diğer zenginleri bir araya toplar. Onlara “Nezif sizden her zaman para topluyor, gelin bir defa iyi para verip Nezif’ten kurtulalım” der. Bu teklif zenginlere cazip gelir. Orada bulunanlar Nezif’ i öldürtmek üzere karar alırlar.

Güçlü, kuvvetli, korku nedir bilmeyen Nezif ‘i öldürmek kolay değildir. Bunun için planlarım uygulayacak kişi Nezif’in çok güvendiği ve ona yakın bir kişi olmalıdır. Böylece Nezif ‘le her zaman dolaşan, en yakın adamı, Deveci Mehmet’i bulur ve ona red edemeyeceği bir parayı teklif ederler. Deveci Mehmet zayıf karakterli ve para için her şeyi yapabilecek biridir. Bu nedenle teklifi kabul eder. Anlaşma yapılıp paranın bir kısmı da ödenir. Bu süre içinde Deveci yine Nezif’in yanında dolaşmaya devam eder. Beraber dolaşırken de Nezif ‘i öldürmek için planlar yapar. O da bilir ki Nezif kolay yenilecek bir lokma değildir. Böylece günler günleri kovalar. Yola çıkarlar Akabe mevkiinde Firuz Bey hayratına geldiklerinde biraz dinlenmek için dururlar. Urfa’dan yaklaşık beş kilometre uzakta olan ve Finiz Paşa tarafından yaptırılan bu hayrat, kervanların konakladığı bir subaşıdır. Hayrata girerler. Aylardan yazdır. Yolda sıcaktan bunalan Nezif e hayratın suyu ve serinliği pek hoş gelir ve uzanıp dinlenmek ister. Nezif uzanıp uykuya dalacağı sırada, Deveci Mehmet’e gün doğar, artık kafasındaki planı uygulama zamanı gelmiştir. “Ağam, galiba dışarıda birileri var, ayak sesleri geliyor, “şu tüfeğini ver de bir bakayım” der. Deveci tüfeği alır birkaç adım atıp hayrattan çıkacak gibi yapar, geri döner, silahı doğrultur, yan uykuya dalmak üzere olan Nezif’ e bir kurşun sıkar. Nezif neye uğradığını şaşırır, doğrulmaya çakşırsa da, Deveci, Nezif’ in doğrulmasına fırsat vermeden kurşunlan arka arkaya sıkmaya devam eder. Birkaç kurşun yarası alan Nezif kuvvetini toplayarak, ayağa kalkar ve Deveci’yi kovalamaya başlar. Hayratın etrafında bir müddet kovaladıktan sonra takati kesilir, oraya yığılır kalır. Deveci fırsattan istifade oradan kaçar. Aradan epeyi zaman geçer. Urfa’ya doğru gelmekte olan kolcu Cüme Emmi Hayratın yanından geçerken bir inleme sesi duyar ve Hayrata yaklaştığında kanlar içinde birini görür. Yaklaştığında bu kişiyi hemen tanır, kanlar içinde yatan Urfalı Nezif’dir. Nezif ölmemiştir ama çok kan kaybetmektedir. Kısa bir süre içinde Urfa’ya gelip bu kötü haberi babasına ulaştırır. Yakınları ve babası hayrata geldiklerinde artık iş işten geçmiştir. Nezif kan kaybından ölmüştür. Babası ve yakınları gözyaşları içinde Nezif’ in cenazesini Urfa’ya getirirler. Böylece Nezif yüzlerce seveninin gözyaşıyla hayatının baharında Urfa’da Bediüzzaman mezarlığında toprağa verilir.

Nezif; cesareti, yiğitliği, kuvvetliliği, haksızlığa tahammül etmemesi, mazlumları koruması, zenginlerden aldığını fakirlere vermesi ile halkın ‘gönlünde taht kurmuştur. 27 yıl gibi kısa bir ömür içinde hayatı, ölümü, halkı etkilemiş, yüreklerinde derin izler bırakmıştır. Urfalı Nezif’in üstüne türküler, ağıtlar yakılmıştır. Bu ağıt da onlardan biridir.

Urfalı Nezif Türküsünün Sözleri 

Nazif’in hurcunda bir top alaca

Saraya getirdiler kanlı saraca

                                                            Asıyı gönderin gitsin ilaca

Ana düştüm ben bir ormana yol belli değil, iz belli değil

Beni vuran dostum aney düşmanım değil, düşmanım değil

Urfalı Nezif Türküsünün Notaları

Urfalı Nezif Türküsünün Notası

Urfalı Nezif Türküsü

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir