Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Ya Dayak Yememiş, Ya Sayı Saymasını Bilmiyor Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Yaş Tahtaya Basmak Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Ana Sayfa / Deyimler / Ya Deve, Ya Deveci Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Ya Deve, Ya Deveci Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


Ya Deve, Ya Deveci Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Anlamı:

O zamana daha çok var, o vakte kadar kim , öle kim kala.

Hikayesi:

Adamın birinin bir devesi varmış. Adam devesini çok severmiş. Her fırsatta da över­miş. “Benim devem…” diye lafa bir başlarmış ki ooooo… “Benim devem çok akıllıdır, benim devem çok kurnazdır, benim devem çok güçlüdür… ” bir türlü lafm sonu gelmezmiş. Bir gün işi iyice abartmış. “Aaah ah,” demiş, “şöyle iyi bir hoca bulsam benim deve konuşur da!” Kurnaz bir adam duymuş bu adamın devesi­ne olan düşkünlüğünü. Gidip adamm devesini yağlamış ballamış. Adam da ondan aldığı gazla anlatmış da anlatmış, devem şöyle, devem böyle diye. Tabii en sonunda “İyi bir hoca tutsam, devem konuşur bile’’ demeyi ihmal etmemiş.

Kurnaz adam hemen atılmış. “Yahu o ara­dığın hoca benim. Şimdiye kadar birçok hay­vana konuşmayı öğrettim. Yalnız develer biraz geç öğrenir. Otuz yılı bile bulabilir konuşması’’ demiş. Devenin sahibi çok heyecanlanmış. “Geç olsun da güç olmasın, hocam, sen yeter ki öğret” demiş. Kurnaz adam şartlarını sıralamış: “Her ay bir altm vereceksin. Deve konuşunca da yüz altın isterim” demiş. “Tamam, hemen başlayalım” demiş devenin sahibi. Bunu duyan kurnaz adamın bir arkadaşı, adamı bir köşeye çekmiş. “Yahu deli misin, sen? Hiç deve konuşur mu?” demiş. Kurnaz adam gülmüş. “Konuşmazsa konuşmasın, otuz yıla kim öle kim kala? Ya deve, ya deveci. Ama o zamana kadar her ay cebime bir altm düşer.”

*****************

İşte böyle, bir işi süründürerek, eveleyip geveleyerek, lakırdıya boğarak zaman kazanıl­dığı durumlar için kullanılır bu deyim.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir