Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Türküler / Yüksek Yüksek Ev Kurmasınlar Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Yüksek Yüksek Ev Kurmasınlar Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sponsorlu Bağlantılar


Yüksek Yüksek Ev Kurmasınlar Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Yüksek Yüksek Ev Kurmasınlar Hikayesi

Bu öykü Malkara köylerinden alımış olup belli bir kişinin dilinden yazıya geçirilmiş değildir. Çevrede herkes tarafından bilinen bir öyküdür. Söylentiye göre, çok eskiden köyün birinde Zeynep isimli çok güzel bir kız vardır. Onaltıya yeni bastığında Zeynep’i köylerindeki bir düğünde aşın(yabancı) köylerden gelen Ali isimli bir genç görür. Ali, Zeynep’i çok beğenir ve köyüne döndüğünde kızın babasına hemen görücü gönderir. Zeynep’i Ali’ye verirler. Kısa bir zaman sonra düğünleri olur. Ali, Zeynep’i alıp aşın köyüne götürür.

Zeynep’in gelin gittiği köy ile kendi köyü arası üç gün üç gece çeker. Bu kadar uzak olduğundan dolayı Zeynep, anasını, babasını ve kardeşlerini tam yedi yıl göremez. Bu özlem, Zeynep’in yüreğinde her gün biraz daha büyüyerek dayanılmaz bir hal alır. Köyün yüksek bir tepesinde bulunan evinin bahçesine çıkarak kendi köyüne doğru dönüp için için kendi yaktığı türküyü mırıldanır ve gözleri uzaklarda sıla özlemini gidermeye çalışırmış.

Oysa kocası, Zeynep’in bu özlemine pek aldırış etmez. Kaldı ki, eski sevgisi de pek kalmadığından kendini fazlaca horlamaya, eziyet etmeye başlar. Sonunda bu özlem ve kocasının horlaması Zeynep’i yataklara düşürür.

Gün geçtikçe hastalığı artan Zeynep’in iyileşmesi için, köyden gelip gidenler de anasının babasının çağrılmasını salık verirler. Başka çare kalmadığını anlayan Zeynep’in kocası da anasına babasına haber vermeye gider. Altı gün altı gecelik bir yolculuktan sonra bir akşam üzeri Zeynep’in anası babası köye gelirler, Zeynep’i yatakta bulurlar. Perişan bir halde Zeynep, hâlâ türküsünü mırıldanmaktadır. Ayni türküyü annesine babasına da söylemeye başlar. Çevresindeki bütün köy kadınlan duygulanıp göz yaşı dökerler. Annesi fenalıklar geçirir ve bayılır.

Zeynep hasretini giderir; giderir ama artık çok geç kalınmıştır. Bir daha onmaz, sonu ölümle biter. Herkes Zeynep için gözyaşı döker. İşte o gün bu gündür bu türkü aynlığın türküsü olarak söylenip durur.

Yüksek Yüksek Ev Kurmasınlar Türküsünün Sözleri

Babamın bir atı olsa binsede gelse

Annemin yelkeni olsa uçsada gelse

Kardeşlerim yolları bilsede gelse

Uçan da kuşlara malum olsun ben annemi özledim.

Hem annemi hem babamı, ben köyümü özledim.

Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar Türküsünün Notaları

Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar Türküsünün Notaları

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir