Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Abdullah Cevdet Kimdir Hayatı Edebi Kişiliği

Sabri Esat Siyavuşgil Hayatı Kısa

Ana Sayfa / Biyografiler / Yusuf Akçura Kimdir Hayatı Edebi Kişiliği
Şairlerin Hayatı

Yusuf Akçura Kimdir Hayatı Edebi Kişiliği

Sponsorlu Bağlantılar


Yusuf Akçura Kimdir

Yusuf Akçura Hayatı

Yusuf Akçura Edebi Kişiliği

1876 senesinde Volga nehri kıyısındaki Simbir merkezinde dünyaya gelmiştir. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Yusuf Akçura’nın eniştesi, Türkçülük çalışmalarında ün kazanmış olan İsmail Gaspirinski’dir. Akçura, 1883 ‘te annesi ile beraber İstanbul’a gelir. Burada harp okulundan mezun olur. 1887’de kurmay sınıfına geçer.

Birçok kurmay adayı gibi o da Abdülhamid istibdâdına karşı nefret duyar. Hürriyet ve meşrutiyet üzerine yazılmış ve yasak edilmiş kitapları okur ve bu yüzden tutuklanır daha sonra salınır. İkinci kez tutuklandıktan sonra harp divanına verilir, yargılanır ve askerlikten çıkarılır. Ferit Tek ile birlikte Trablusgarp’a sürgün edilir. Uzun bir sürgün devri geçirmez ve Ferit Tek ile beraber Maltız kayığı ile Avrupa yakasına kaçar. Oradan Paris’e gelir. 1902’de serbest siyasal bilgiler okulunu tamamlar. Rusya’ya amcasının yanına gider. Oradan Kazan’a gelir ve Mahmudiye medresesinde tarih ve coğrafya dersleri vermeye başlar. Mısır’da yayımlanan ‘Türk’gazetesine ‘Üç Tarz-ı Siyaset’ adlı makalesini gönderir. Makalesi Türk gazetesinde yayımlanır.

1908 senesinde II. Meşrutiyet’in ilan edilmesi ile İstanbul’a döner.1911’de Darü’l Fünûn’da profösör, ‘Türk Yurdu’dergisinde de müdür olur. Kurtuluş savaşı yıllarında savaşa katılır. İstanbul ve Kars milletvekilliği yapar. Türk Tarih Kurumu başkanlığında bulunur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir