Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Zülfüyâre Dokunmak Deyimi Açıklaması, Anlamı, Hikayesi Kısaca

Zülfüyâre Dokunmak Deyimi Açıklaması, Anlamı, Hikayesi Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


Zülfüyâre Dokunmak Deyimi Açıklaması, Anlamı, Hikayesi Kısaca

Anlamı:

Gücendirilmemesi gereken kişileri gücendirmek.

Hikayesi:

Vaktiyle bir delikanlı varmış. Bu delikanlı­nın el bebek gül bebek büyütülmüş, nazlı mı nazlı, alıngan mı alıngan, her lafın altında kap­ris yapacak bir mana bulan bir sevdiği varmış. Kızın güzelliği dillere destanmış ama gel gör ki alınganlığı da pek çekilmezmiş doğrusu. Bu güzelin saçları lüle lüleymiş. Hele şakak­larından sarkan zülüfleri varmış ki delikanlı güzelliklerinden gözünü alamazmış. Bir gün bukle bukle sarkan bu zülüfleri ipeğe benze­tecek olmuş delikanlı. Vay sen misin saçları­na ipek diyen! Kızın suratı sararmış, solmuş.

“Demek benim zülüflerim ipek gibi cansız duruyor öyle mi, aşk olsun sana!” diye gücen­miş. Delikanlı kendini affettirene kadar akla karayı seçmiş. Yine günlerden bir gün delikanlının çenesi durmamış. Bu sefer de esen rüzgâra kafa tutmaz mı! “Bre rüzgâr, dağıtma sevdiceğimin zülüfle­rini” demiş. Kız hemen buna da alınacak bir şey bulmuş tabii. “Vay vay vay, demek benim saçım başım çok dağınık. Rüzgârı bahane edip bunu yüzüme mi vurmaya çalışıyorsun?” diye sitem üstüne sitem etmiş. Delikanlı yine kendini affettirmek için dökülmedik dil bırakmamış. Günler günleri kovalarken zavallı âşık öyle bir hâle gelmiş ki, “Ne desem zülfüyâre doku­nuyor” diye zülüfleri ağzıma alamaz olmuş.

**************

işte böyle, hassas konular hakkında imalı sözler söylendiği, insanların bam teline doku­nulduğu, damarına basıldığı durumlarda kul­lanılır bu deyim.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir