Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Fen Bilimleri Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 158 Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 158 Cevapları ve Soruları

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 158

Yaptığımız deneyin 3. aşamasında çalar saatten çıkan ses önce poşetin içindeki havada, ardından leğendeki suda, son olarak da tekrar havada yayılarak kulağımıza ulaştı. Su, sıvı maddedir. Buna göre sesin sıvılarda yayıldığını söyleyebiliriz. Deniz taşıtlarının sesinin suyun içinde duyulması sesin sıvılarda yayıldığının bir göstergesidir.

Aşağıdaki sorunun cevabını çeşitli kaynaklardan araştırınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Sesin katı, sıvı ve gaz ortamlarda yayılmasının günlük yaşamımıza etkileri nelerdir?

  • Cevap: Ses bütün maddesel ortamlarda aynı hızla yayılmaktadır. Tabii sesin yayılma sürati ortamın yoğunluğu ve sıcaklığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu konuda iki farklı durum nedeniyle sesin yayılma süresi farklılık yaratabilmektedir. Ortamın sıcaklığı arttıkça sesin hızı artar. Çünkü ortamdaki taneciklerin enerjisi artar ve buna bağlı olarak ses hızlı şekilde yayalım gösterir. Ortamın yoğunluğu ne kadar fazla ise yani ses yoğunluğu ne kadar artar bize hızlı da bir o kadar artar. Yani katı ortamda çok daha hızlı yayılırken gaz ortamda çok daha yavaş biçimde yayılır.

Aşağıdaki diyagramda okuduğunuz doğru ifadelerin bulunduğu kutucuğu renkli kalemle boyayınız. Yanlış olan ifadelerin doğrularını defterinize yazınız.

  • Cevap: Doğru olan şıklar maviye yanlış olanlar ise kırmızıya boyanmıştır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 158 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz :)

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!