Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Meb Yayınları

9. Sınıf Kimya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 145

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 145 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 145

ANAHTAR KAVRAMLAR

* Akışkanlık
* Avogadro sayısı
* Bağıl nem
* Basınç
* Buhar basıncı
* Buharlaşma
* Donma
* Erime
* Genleşme
* Hacim
* Kaynama
* Kırağılaşma (geri süblimleşme)
* Mol
* Mutlak sıcaklık
* Nem
* Plazma
* Süblimleşme
* Viskozite
* Yoğuşma

Periyodik sistemin 1A grubunda olmasına rağmen ametal olan hidrojen, evrendeki en hafif elementtir. Yalnızca bir proton ve bir elektrondan oluşur. Normal koşullarda renksiz, kokusuz, tatsız, zehirli olmayan moleküler gazdır. Ametal olan bu gaz, metal hâle gelir mi?

Bilim insanları yaklaşık 80 yıl önce hidrojenin metale dönüştürülebileceği öngörüsünde bulunmuşlardır. O günden beri hidrojeni ametalden metale çevirmek için deneyler yapmışlar ve sonunda başarmışlardır. Yaptıkları deneyde hidrojeni atmosfer basıncının yaklaşık beş milyon katı olan 495 gigapascal basıncında, -270 0C’a kadar soğuttular. Bir düzeneğin iki ucundaki elmas parçaları ile sıvı hidrojeni sıkıştırarak metal hâle geçmeye zorladılar.Önce şeffaf moleküler katı bir madde oluştu. Daha sonra bu şeffaf görünümü kaybederek siyah şeffaf olmayan bir hâl aldı, sonra bir anda parlaklaştı.

Hidrojenin metale dönüşümü gerçek oldu. Elde edilen metalik hidrojenin miktarı, insan saçının bir telinden daha azdır. Ancak zaman içinde üretim miktarı yollarının
artabileceği söylenmektedir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 145 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!