Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / “Arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.” atasözünü açıklayan bir kompozisyon yazarak sınıfınızda okuyunuz
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

“Arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.” atasözünü açıklayan bir kompozisyon yazarak sınıfınızda okuyunuz

Sponsorlu Bağlantılar


“Arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.” atasözünü açıklayan bir kompozisyon yazarak sınıfınızda okuyunuz.

Doğru cevap:

Arkadaş bizlerin bu dünyada en çok ihtiyaç duyacağı, zor zamanlarda baş ucumuzda bulunan bizlere her zaman destek olan can kuştur. Eğer arkadaşımız olmasaydı bizler bu dünyada çok yalnız ve de çok üzgün olurduk. En keyifli zamanlar genellikle arkadaşlarla geçirilen zamanlardan oluşmaktadır.

Ancak arkadaşlar bazen bizlerin kötü alışkanlıklar edinmemize de yol açabilirler. Mesela kötü arkadaşların uyuşturucu kullanan arkadaşların olduğu bir grupta yer alırsak bizler de onların davranışlarını göstereceğiz. Oysa bunun yerine iyi ahlaklı, dürüst, çalışkan arkadaşların olduğu bir grupta yer aldığımızda göreceğiz ki bizler de iyi huylar edinmişiz.

Bundan dolayı arkadaşımız kimse biz de o olacağız. Bu yüzden arkadaşlarımızı iyi seçmeliyiz.

Ekstra bilgi:

Arkadaş çevresi de insanı kötü alışkanlıklara başlatan etkenlerdendir. İçki, kumar, uyuşturucu ve siga­ra gibi kötü alışkanlıklara sahip arkadaşı olan kişi, bir gün kendisi de bu maddelere yönelebilir. O hâlde kişiler, kötü alışkanlıklara bağımlı olanlardan uzak durmalıdır.

Kötü alışkanlıklara başlamaya neden olan kişilik özelliklerinin başında merak ve irade zayıflığı gelir. İnsanlar, merak duygularını gidermek için bazen kötü alışkanlıklara başlayabilirler. Bazı kişiler de karşılaş­tıran güç bir olay karşısında dayanma güçlerini, dirençlerini kaybederler ve sorunlarını alkol, uyuşturucu veya sigara aracılığıyla çözmeye çalışırlar. Böylesi bir davranış ise gerçeklerden kaçma ve çözümü yanlış yerlerde aramaya neden olur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir