Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Denizin Kanı Kitap Özeti

Denizin Kanı Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Denizin Kanı Kitap Özeti

Tarık Dursun K.’nın romanı (1968)

• Olaylar 1946’da Demokrat Parti’nin kuruluşu sıralarında, Ege denizinde bir küçük kıyı kasabasında, süngerciler arasında geçer. Süngerci Kara Mustafa, askerlikten sonra denizi bırakıp ekmeğini topraktan çıkarmak istemişse de, köyünde Kör Harun Ağa’nın hışmına uğrayarak kasabaya dönmüş, bu sefer de deniz ağası Hacı’nın ağına düşmüştür.
Kara Mustafa, sevdiği Iraz’ın, denizci diye kendisine verilmemesi üzerine, kızı kaçırır, babası razı olunca da evlenir kızla. Sünger avlama mevsiminde Kara Mustafa vurgun yer, sol yanı tutmaz olur. Iraz’a göz koymuş olan Hacı, Mustafa’nın bu durumundan yararlanmak ister. Hacı’nın Iraz’ı ayarttığını öğrenen Mustafa, o yarı kötürüm halinde çiftesini alır, güçlükle Hacı’nın yazıhanesine gider. Bütün kuvvetini toplayarak tetiği çekerse de, yetişen kâtip İsmail’in kurşunuyla Mustafa da ölü olarak yere devrilir.

• Yazarın, 1958’de Bodrum süngercileri arasında yaptığı gözlemlerden yararlanarak kaleme aldığı bu romanda, bir ara başkanları Şaban Reis’in önderliğiyle Hacı’ya çalışmamak kararı alan, fakat kayıksızlık, araçsızlık yüzünden Hacı’nın kulu kölesi olmaya mahkûm sünger avcılarının yenik hayatları, mitoslar ve efsanelerle beslenerek canlı tablolar ve şiirli bir dille anlatılmıştır. Tarık Dursun, bu romandaki üç bölümü (s. 82, 100, 131) daha önce Yabanın Adamları kitabında üç ayrı hikâye olarak yayımlamıştı (Yarınlı Gece, Kürtaj, Tutanak hikâyeleri); ki bu da kuruluş bakımından romanda bölümlere, bağımsız birer hikâye karakteri verilmek istendiğini gösterir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir