Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Denize Düşen Yılana Sarılır Deyiminin Çıkış Hikayesi

Dereyi Görmeden Paçaları Sıvamak Deyiminin Çıkış Hikayesi

Ana Sayfa / Deyimler / Derdini Marko Paşaya Anlat Deyiminin Çıkış Hikayesi

Derdini Marko Paşaya Anlat Deyiminin Çıkış Hikayesi

Sponsorlu Bağlantılar


Derdini Marko Paşaya Anlat Deyiminin Çıkış Hikayesi

(a) Paşaların paşası bir adam.
(b) Marka olmuş bir paşa. (İyi şeyler yapmış belli ki.)
(c) Otobüs şoförüdür.
(d) 0 bir futbolcudur. Evet evet, Afrikalı hem de.
(e) Ünlü lezzet ustası Marko Paşa’yı kim tanımaz?

Marko diye bir adam var. Dertlere derman oluyor. Oh ne âlâ! Kim bu adam peki? İşi gücü yok mu? Gerçek adı Marko mu? Ünlü gezgin Marko Polo’nun neyi oluyor? Yoksa kendisi bir ajan mı? Doğrusunu isterseniz pek gözüm tutmadı bu Marko Paşa’yi- Yani bu adam dert dinliyor ama neden dinliyor? Hem de paşaymış. Hangi okulu bitirmiş de paşa olmuş? Derslerde zorlanmış mı, yoksa Sınıfları paşa paşa mı geçmiş? Başka dert dinleyecek adam yok mu? Akşama ne pişirelim?

Derdini Marko Paşaya Anlat Deyiminin Anlamı

Senin dertlerini, şikâyetlerini, sıkıntılarını dinleyecek kimseler yok. Boş yere konuşma, anlamında kullanılan bir deyimdir. Derdini dinleyecek makam bulamayan kişilere söylenir.

Derdini Marko Paşaya Anlat Deyiminin Hikayesi

Marko Paşa, Padişah Abdülaziz döneminde yaşamış bir Rum’dur. Asil adı Marko Apostolidis olan bu şahıs, aynı zamanda bir hekimdi. Marko Paşa aktif biriydi. Kızılay’ın kurucuları arasında yer alıyordu ve aynı zamanda meclis-i ayan üyesiydi. Gelelim asıl konumuza.

Marko Paşa’nm yaptığı işler belliydi. Biri doktorluk, diğeri meclis üyeliği. Bir tarafta Rumların şikâyetlerini, diğer taraftan tedaviye gelen hastaların dertlerini dinliyordu. Ya da dinlemiş gibi yapıyordu. Kafanız mı karıştı?

Açıklayayım. Marko Paşa yanma gelen hastalarını dinledikten Sonra “Tamam anladım seni. Fakat ne demek istiyorsun’?” dermiş. Kim bilir belki de bunun Sebebi, iyi olmayan Osmanlıcasıydı. Fakat aynı şeyi Rumlara da söylermiş. “Tamam anladım seni. Fakat ne demek istiyorsun?”

Hâl böyle olunca, yanma uğrayanların sayısı da hızla azalmış. Marko Paşa her ne kadar çözümden uzak olsa da, yanma gelen insanları sabırla dinlermiş.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir