Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Dil ve Anlatım / Diksiyon ve Hitabet / Doğru ve Güzel Konuşmanın Birey ve Toplum Hayatındaki Önemi

Doğru ve Güzel Konuşmanın Birey ve Toplum Hayatındaki Önemi

Sponsorlu Bağlantılar


Doğru ve Güzel Konuşmanın Birey ve Toplum Hayatındaki Önemi

İnsanı insan yapan en önemli etkinliklerden biri konuşmaktır. Konuşmak, çağlar boyun­ca insanların diğer insanlarla ilişkilerini düzenlemede başvurduğu en önemli iletişim aracı ol­muştur. Hiçbir teknolojik gelişme, yenilik konuşmanın insanlar için değerini azaltmamıştır.

İnsan, kültürel veya mesleki birikim bakımından kendini ne denli geliştirmiş olursa ol­sun düşünerek, doğru bir anlatımla güzel bir biçimde kendini ifade edemiyorsa bu birikimi yeterince kullanamıyor demektir. Okulda, sosyal hayatta, mesleğinde başarılı olan, dostlu­ğundan zevk duyulan kişilere baktığımızda bu kişilerin genelde iyi bir konuşmacı olduğunu gö­rürüz.

Bildikleri bir konuyla ilgili düşüncelerini, duygularını düzgün cümlelerle etkili sözcük­lerle ifade eden insanlar, dinleyenleri kendine hayran bırakır, eğitim, iş hayatında ayrıcalıklı bir konum kazanırlar.

Doğru ve güzel konuşan biri, diğer insanlarla konuşurken kendini rahat ve güvende his­seder. İhtiyaçlarını iyi bir biçimde ifade edebildiği için psikolojik olarak rahatlar. Toplum için­de varlığı hissedilen, sözüne önem verilen birinin özgüveni de artar.

Her zaman hatırlanan, aranan insanlar, konuştuğu kişilere rahatlık ve huzur veren, ne söylediği anlaşılan, bilgili, kültürlü, söylediği ile yaptığı arasında uyum olan insanlardır.

işimiz ne olursa olsun başan merdivenlerinden hızlı çıkabilmek için iyi birer konuşmacı olmamız gerekir. Diğer insanlarla rahat ve etkileyici bir iletişim kurabilen bireyler arzu ettik­lerine daha kolay ulaşabilirler.

Konuşma insanların kişisel özelliklerinin en önemli göstergesidir. İnsanlar birbirlerini öncelikle konuşmalarından tanır.

Bir konuşmacının düşüncelerini duygularını iyi anlatabilmesi için, uygun İjözcükleri ve cümleleri seçtiği gibi; doğru bir sese, düzgün bir söyleyişe de sahip olmalıdırt;Duşünmek, ko­nuşmak, kendini ifade etmek gibi insanın doğuştan gelen özelikleri sonradan geliştirilebilir. Söz söyleyen herkesin diksiyon sanatını bilmesi ve söz söylerken uygulaması gerekmektedir.

Herkes, bir toplulukta konuşma durumunda kalmaktadır. Bundan dolayı, diksiyon eği­timi herkes için yararlıdır.

3
like
0
love
0
haha
0
wow
2
sad
2
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir