Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / İnci Aral Kan Gülleri ve Nar Ağrısı Kitap Özeti

İnci Aral Kan Gülleri ve Nar Ağrısı Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


İnci Aral Kan Gülleri ve Nar Ağrısı Kitap Özeti

Kan Gülleri ve Nar Ağrısı kitabının yazarı İnci Aral. Kitap 2015 yılında Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından çıkarılmış. 320 orta kalınlıkta bir kitap. İnci aral’ın kendisine has üslubuyla yazılan kitabın sürükleyici bir dili var.

Bu kitaptaki mekanlar o kadar farklı, renkli ve güzel ki… Okurken tam bir Türkiye turu atıyor, güzel ülkemizin güzel yerleriyle karşılaşıyoruz. Kitapta nereler mi var. Maraş, Konya Ovası, Yeşilırmak, Harran Ovası. Bütün gündoğumları.Limanlar. Rüzgârda balık ağları. Sürükleyici, akıcı bir üslüpla yazılan kitap okuyucularımıza tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

İnci Aral’ın diğer kitapları: Sadakat, Kendi Gecesinde, Sevginin Eşsiz Kışı, Safran Sarı, Yeni Yalan Zamanlar 1, Yeni Yalan Zamanlar 2

********************

İnci Aral Kan Gülleri ve Nar Ağrısı Kitabından Küçük Bir Bölüm

Beden Sanatçısı

Tehlikenin tanımını zorlayan ve kurcalayan sanatla ilgi­liyim. Dahası, izleyenin gözlemi burada ve şimdi olmalı. Dikkatini tehlikede toplamak, şimdiki zamanın, şu anın merkezine kurulmaktır.”

Abramovic

Masanın üstüne makas, bıçak, silah, kırbaç gibi tam yetmiş iki tehlikeli alet bırakılmış. Marina, bir başka masaya uzanıyor. İzleyicilere bu aletleri istedikleri gibi kullanmalarını söylüyor. Önce çekinerek yaklaşan, ona zarar vermekten sakınan katı­lımcılar ellerinin altındaki beden tepkisiz kalmayı sürdürdükçe hırslanıyorlar. Onun giysilerini kesiyor, tenine dikenler batırı­yor, yaralar açıyorlar. Şiddetin dozu giderek artıyor. Tedirginlik ve sabırsızlık da. Birisi silahı kurbanın alnına dayıyor, bir baş­kası atılıp tetiği çekmesine engel oluyor ama Marina’yı bir bez bebek gibi hırpalamayı sürdürüyorlar.

Altı saat süren performans sonunda sanatçı kalkıp beden bütünlüğünü ihlal edenlerin üstüne yürüdüğünde topluluk ka­çışıp dağılıyor. Yüzleşmeye cesaretleri yok. O zaman şu açıkla­mayı yapıyor Marina:

“Kendimi tecavüze uğramış hissediyorum. Ben sanatçı ile izleyici arasındaki ilişkiyi görmek istedim. Çıkardığım sonuçsa şu: Kararı topluluğa, halka bırakırsanız fazlasıyla zarar görebilir hatta öldürülebilirsiniz.”

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir