Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / İslam dinindeki Allah (c.c.) inancını açıklayınız.
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

İslam dinindeki Allah (c.c.) inancını açıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar


İslam dinindeki Allah (c.c.) inancını açıklayınız.

Doğru cevap:

İslam dinin en temel kurallarının başında Allah’ a inanmak gelmektedir. Onun varlığına ve birliğine inanmak gerekir. Allah’ın gücünün sonsuzluğuna , kudretine ilmine inanmak anlamına gelir.  İslam dinine girişteki kelime-i şehadette ondan başka ilah olmadığını söylenmektedir.

Ekstra bilgi:

Doğruluk, ilah? dinlerde emredilen ahlaki değerlerin başında gelir. Yahudilik insanların sözlerinde ve davranışlarında doğru olmalarını ister. Bu hususta Tevrat’ta, “Hile yapmayın, birbirinize yalan söylemeyin. Hükümde, ölçüde, tartıda haksızlık etmeyin.” denilmektedir. Hristiyanlığın kutsal kitabı İncil’de de, insan­ların işledikleri suç ve günahlardan dolayı öldükten sonra hesap verecekleri hatırlatılır ve bu konuda, “… İyi günler görmek isteyen, dilini serden, dudaklarını da hile söylemekten tutsun.” denilir.

Doğruluk, İslam dininin temel ahlak ilkelerindendir. Kur’an-ı Kerim, hem doğru olmayı hem de doğru insanlarla beraber olmayı öğütlemektedir. Kur’an’da doğru olmayı öğütleyen pek çok ayet vardır. Bu ayetler­den birinde Yüce Allah (c.c.), “(Rabbimiz Allah’tır.) deyip sonra da dosdoğru yaşayanlara korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir.”11 buyurmuştur. Başka bir ayette ise “O hâlde seninle beraber tövbe edenler­le birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru ol!..” buyrularak doğruluğun önemine dikkat çekilmiştir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir