Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / İstiklal Marşımızın Yazılışı ve Kabul Edilişi Kısaca
Ödev Soruları

İstiklal Marşımızın Yazılışı ve Kabul Edilişi Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


İstiklal Marşımızın Yazılışı ve Kabul Edilişi Kısaca

Kurtuluş Savaşının sonlarına doğru yeni kurulan Türk devletinin bağımsızlığını bütün dünyaya göstermek için bir ulusal marşımızın olması konusunda herkes ortak bir görüş aldı. Bunun için şairlere haber verildi ve bir ulusal marş yazma yarışması düzenlendi. Yarışmayı kazanacak şaire para ödülü de verilecekti.

Birçok şair şiirleriyle katıldı yarışmaya. Yapılan değerlendirme sonucu Mehmet Akif Ersoy’un şiiri 12 Mart 1921’de İstiklal Marşımız olarak kabul edilmiştir.

Faydalı Bilgi: Her “türkünün bir hikâyesi” vardır. Türküler halkın yaşamış olduğu duyguları dile getirdiği üretimleridir. Türküler birden bire sebepsiz yere yere ortaya çıkmazlar. Hepsinin kendilerine özel kendilerine has bir hikâyesi ve ortaya çıkış süreci ulunur. Her türkü biraz da insanların hikâyesini aktarır bizlere. Kiminin aşkından yok oluşunu kiminin yitirdiği kardeşini, kiminin ölmüş öküzünü, kiminin yüksek yüksek tepeli bir köye gelin gitmesini, kiminin ise yaşadığı yerin doğal güzelliklerini sunar bizlere. “Türkülerin hikâyesi”ni bilenler o türküyü daha farklı dinlemeye başlarlar. O türkü artık hikâyesi sayesinde bizlerin de hayatına dokunabilmektedir. Biz de sizler için ulaşabildiğimiz kadar “türkülerin hikâyesi”ni derledik. Sizler için bir başlık altında topladık. Umarım beğenirsiniz.

1
like
14
love
2
haha
0
wow
2
sad
5
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

  1. Güzel anlatım hadi bakalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir