Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Maya Takvimi Kıyametin Tarihini mi Veriyor
Ödev Soruları

Maya Takvimi Kıyametin Tarihini mi Veriyor

Sponsorlu Bağlantılar


Maya Takvimi Kıyametin Tarihini mi Veriyor

Bir Orta Amerika uygarlığı olan Mayaların M.Ö. 3000 ile M.S. 1500 yılları arasında varlık gösterdiği kabul edilir. Aslında bazı tarihçiler Mayaların çok daha eskilere dayanan bir uygarlığın bakiyesi olduğu konusunda hemfikirdirler.

Sözü edilen bu kültürün AÜantik’in diğer yakasından, Afrika’dan geldiği sanılan hem siyah hem beyaz ırkın temsilcileri Ölmekler olduğudur. Maya kültürüne katkıları büyük olan Ölmeklerin, bugün hâlâ gizemini koruyan kayıp kıta Mu ile ilişkilendirilmesi ise ister istemez Mayaları yeniden sorgulamamıza yol açmaktadır.

Çağımızın bilim çevrelerini en şaşırtan şey ise bu eski uygarlığın sahip olduğu çok önemli kozmik bilgileri nereden elde ettikleri konusudur. Anlaşılan o ki, uygarlıklarının başında, henüz korku ile tanışmadıkları bir zaman diliminde, Mayalar kendilerine aktarılan müthiş bir bilginin uygulayıcılığım yapıyorlardı. Ve onlar güneş sistemi, Venüs gezegeninin dairesel harekeüeri gibi bilgiler hakkında detaylara sahiptiler.

Özellikle günümüz astrofizikçilerinin yeni keşfettiği galaksimizin merkezi ve kara delikler ile ilgili bilgiler onların aşina olduğu bilgilerdi. Mayalar zamanı ve kozmik döngüleri ölçmek için gök cisimlerinin hareketlerini ölçebiliyorlardı. Tuttukları günlükler ve astronomi bilgileri sayesinde oluşturdukları takvim bugün “Maya takvimi” olarak adlandırılmaktadır. Peki, Mayaların takvimi neden bu kadar önemli sayılmaktadır?

Mayalar takvimlerini sadece zamanı göstermesi için kullanmamışlardır. Bu takvime paralel olarak dünyanın ve insan bilincinin geçireceği döngüleri, aşamaları ve bir süreci yükleyerek ifade etmişlerdir. Aslında insan bilincinin ve buna paralel olarak dünyanın geçireceği evreler diğer eski uygarlıkların ve yerli kültürlerinin inançlarında da yer alır. Hint, Çin, Mısır uygarlıkları, Hopi Kızılderilileri ve köklerinin Sirius takımyıldızına dayalı olduğuna inanan bir Afrika kabilesi Dogonlar gibi…

İnsanlığın ruhsal olarak büyük bir değişimden geçeceği inancı, Maya uygarlığı tarafından adeta rakamlarla koordinaüarı verilmiş bir takvim sistemine dönüştürülmüştür. Kimilerine göre bu takvim kıyamet ile ilişkilidir. Ama Maya takvimi uzmanlarına göre kastedilen bu değişim, dünyanın ve insanın değişimi ile ilgilidir. Yaygın kanıya göre kadim Maya takviminin bitiş tarihi 21 Aralık 2012’dir.

Ancak bu kültürü araşüran bazı uzmanlar takvimin bitiş tarihini 28 Ekim 2011 olarak kabul ederler. İşte bilim adamlarını merak ettiren de bu tarihlerdir. Maya takvimi neden bu tarihte biter? Geçmiş uygarlıkları günümüzle kıyaslar ve küçümseriz. Oysa küçümsediğimiz şeyler bize derin bilgiler sunuyor olabilirler. Belki de Maya takvimi gerçekten bir değişimin geldiğini bize bildiriyor olabilir. Bu nasıl bir değişim mi?

Bunun yanıtı çok basit, hiç vakit kaybetmeden kendimize ve dünyaya bir göz atalım. Doğrusu iç dünyamızda ve dış dünyamızda her şey bu kadar kaotikken Mayalara hak vermemek mümkün değil. Artık değişim zamanı gelmiş olabilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir