Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
10. Sınıf Fizik Meb Yayınları

Pusulanın yapısında mıknatıs var mıdır?

“Pusulanın yapısında mıknatıs var mıdır?” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Pusulanın yapısında mıknatıs var mıdır?

Pusulanın yapısında mıknatıs var mıdır?

  • Cevap: 

Bilindiği üzere pusula, yön bulmaya yardımcı olan bir alettir. 1200’lü yıllarda keşfedilmiştir. Denizciler başta olmak üzere askerler, madenciler, havacılar, harita mühendisleri, doğa sporcuları, dağcılar, ormancılar ve izciler tarafından sıkça kullanılır. Pusula ismini İtalyanca “bussola” kelimesinden alır.
Pusula, içerisinde sürtünmesiz şekilde duran bir mıknatıs yardımı ile çalışır.  Bu mıknatıs belirli bir eksen etrafında serbestçe döner. Dünya’nın manyetik kuvveti, pusulanın mıknatıs çubuğunu çeker. Bu nedenle yer farkı olmaksızın, pusulanın mıknatısı (ibresi) her zaman kuzeyi gösterir.
Cep telefonu, metal saat ve bilgisayar gibi manyetik cisimler, pusulaların çalışmasını engelleyebilir. Bu nedenle doğru bir yön tespiti için, pusula manyetik cisimlere yaklaştırılmadan kullanılmalıdır.

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 43 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!