Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 73 Cevabı

“10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 73 Cevabı” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 73 Cevabı

1. Din, sanat, iktisat ve sosyal değişim kavramlarının anlamlarını sözlük ve ansiklopedilerden araştırınız.

  • Cevap:

➜ Din, Hür iradeleriyle inanan akıl sahibi insanları, en iyiye, en doğruya, en güzele ve ebedî mutluluğa ulaştıran ilahî kanunlar bütünüdür.
➜ Sanat, Bir duygunun, bir tasarımın, bir düşünce ya da güzelliğin biçimlendirilip anlatımında kullanılan yöntemlerin tümü, bu yöntemlerle erişilen yaratıcılık.
➜ İktisat, İnsanların yaşayabilmek için üretme, ürettiklerini bölüşme biçimlerinin ve bu faaliyetlerden doğan ilişkilerin bütünü.
➜ Sosyal değişim, Bir toplumda ekonomik büyüme ile birlikte sosyal, siyasi ve kültürel alanlarda bir ilerlemenin olması.

2. İslam dininin aileye niçin önem verdiği konusunda bilgiler toplayınız.

  • Cevap: Aile ana-baba, çocuklar, biraz daha geniş anlamıyla karı-kocanın akrabasından oluşur. İslam’ın öngördüğü kutsal bir bağ olan evlilik, aile kurumunu oluşturan, karı-koca arasındaki hayat müşterekliğinin adıdır. Yüce Allah, insanın soyunun korunması ve devamı için, yeryüzünün imarı ve gelişimi için evliliği yasalaştırmıştır. Aileler birleşerek toplumları meydana getirir. Bu çekirdek topluluk her çeşit faziletin kaynağıdır. Sağlıklı nesiller bu yuvada yetişir. Çocuk, yaratılışla ilgili gelişmesini de ahlâk ve terbiyesini de önce buradan alır. İnsan sevgisinin kaynağı da ailedir. Evlilik olmadan, evlilik sözleşmesi yapılmadan aile kurulmaz. Bunun için dinimiz evlenmeyi teşvik etmiştir.

3. Kültürümüzdeki dinî motiflere örnekler bulunuz.

  • Cevap: Mesela dilimize yerleşmiş olan kullanımlar. cenaze arabası: Allah rahmet eğlesin düğün arabası: Allah hayırlı uğurlu etsin Yine eve girerken sağ ayakla girme ve besmele çekme gibi kültürel motiflerimiz vardır.

4. Dinin sosyal değişmeye etkisiyle ilgili örnekler araştırınız.

  • Cevap: Sosyal hayat, her toplumda farklı dinamikler doğrultusunda şekillenmektedir. Bazılarında sınıf, bazılarında savaş ve çatışma, bazılarında ise asalet ve hanedanlık gibi özellikler etrafında; bir bölümünde ise, dini ve ahlaki değerler çevresinde şekillenmektedir.

5. İslam’ın sosyal adaletin gerçekleşmesine yönelik getirdiği uygulamalarla ilgili bilgiler toplayınız.

  • Cevap:

➜ Herkesin eşit olması
➜ Adaletin herkes için aynı işlemesi
➜ Paylaşmanın artması
➜ Komşuluk ilişkilerine önem verilmesi
➜ Kimsenin harama el uzatmaması

6. Âl-i İmrân suresinin 103-105. ayetlerinin anlamlarını Kur’an-ı Kerim mealinden okuyunuz.

  • Cevap:  “Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı yapışın; bölünüp parçalanmayın. Allah’ın size olan nimetini hatırlayınız. Hani siz birbirine düşman idiniz de Allah gönüllerinizi birleştirdi ve O’nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz. Siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi Allah kurtarmıştı. İşte Allah size ayetlerini böyle açıklıyor ki doğru yolu bulasınız.” (103. ayet)“İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.” (104. ayet) “Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayınız. İşte onlar için büyük bir azap vardır.” (105. ayet)

Ayetlerde verilen mesajların neler olabileceği konusunda araştırma yapınız.

  • Cevap: Allah’ın yolundan şaşmayın. Onun ışığı olan Kuran’ın gösterdiği yolun dışında başka yollara sapmayın. Şeytan’ın sizi kandırmasına izin vermeyin.

10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Nev Yayınları Sayfa 73 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
clap
1
unlike
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!