Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 234 Cevabı

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 234 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Doç. Dr. Dilek Sultan, Acarlı Hüseyin Abdurrahman Acarlı tarafından 256 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Özgür Hakan ASLAN tarafından yapılmış.

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 234 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

C. Aşağıdaki tabloda verilen kavramlarla örnek canlıları eşleştiriniz (Bir kavramı birden fazla canlı ile eşleştirebilirsiniz.).

  • Cevap: 1-c, e 2-f 3-a, d 4-ç 5-b

Ç. 1. Zorunlu ve isteğe bağlı mutualizm kavramlarını açıklayarak bu kavramlara örnek veriniz.

  • Cevap: Zorunlu mutualizmde birlikte yaşayan canlılar, ayrıldıklarında zarar görür ve yaşamlarına devam edemezler. Örneğin liken birlikleri. İsteğe bağlı mutualizmde birlikte yaşamdan olumlu etkilenen canlılar, ayrıldıklarında zarar görmezler. Örneğin Timsah ile timsahın ağzındaki atıklarla beslenen kuşlar arasında görülür.

2. Popülasyonlarda görülen dağılım türlerini açıklayınız.

  • Cevap: Kümeli dağılımda bireyler popülasyon içinde grup ve sürü oluşturarak bir arada bulunur. Düzenli dağılım gösteren popülasyonlarda, bireylerin aralarındaki mesafe yaklaşık aynıdır ve bireyler arasında sıkı bir etkileşim vardır. Rastgele dağılım, popülasyonlarda en az görülen dağılım şeklidir. Bireyler arasında etkileşimin en az olduğu canlılarda görülür.

D. Aşağıda, komünitelerde görülen simbiyotik ilişkileri gösteren diyagramı tamamlayınız.

  • Cevap: 1. Mutualizm a) Zorunlu b) Gevşek 2. Parazitlik a) Hayvansal i. İç parazitlik ii. Dış parazitlik b) Bitkisel i. Yarı parazitlik ii. Tam parazitlik, 3. Kommensalizm 4. Amensalizm
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close