Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Ders Kitabı Türk İslam Devletinde Spor Cevapları

11. Sınıf Meb Yayınları Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Ders Kitabı Türk İslam Devletinde Spor Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Meb Yayınları Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Ders Kitabı Türk İslam Devletinde Spor Cevapları

11. Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Ders Kitabı Meb Yayınları 7. Ünite Türklerde Spor  Sayfa 240, 241, 242  Türk İslam Devletinde Spor Etkinlik Soruları ve Cevapları

Türk İslam Devletinde Spor

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 240 Cevabı

1. Spor, Türk İslam devletlerinin toplumsal hayatına nasıl bir katkı sağlamış olabilir? Bu konudaki düşüncelerinizi söyleyiniz.

  • Cevap:

2. Türklerin İslamiyet’e geçmesi, onların spor anlayışlarında bir değişikliğe yol açmış olabilir mi? Düşüncelerinizi belirtiniz.

  • Cevap:

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 241 Cevabı

İbni Sina’ya göre spor
“Spor aracılığıyla vücuttaki toksin maddeler dışarı atılır, eklemler güçlenir, besinler kolay hazmedilir ve sindirilir. Güreşmek, koşmak, ok atmak, mızrak atmak, atılan bir cismi tutmak için zıplamak, ata binmek ve kürek çekmek bu egzersizlerden bazılarıdır. Egzersizi terk etmek, hayatı terk etmeye benzer. Kişiler, beden yapısına ve yaşına uygun egzersiz tipleri seçmeli, her organı güçlendirecek sporlar yapmalıdır.”

Yukarıdaki metne göre Türk İslam devletlerinde insan sağılığına verilen önemle günümüzde insan sağlığına verilen önemi karşılaştırınız.

  • Cevap:

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 242 Cevabı

Türkler bedensel faaliyetleri genel olarak savaşa hazırlık amacıyla yapmışlar, bu yüzden yapacakları sporu seçerken savaşlarda kendilerine fayda sağlayacak spor dallarını tercih etmişlerdir.”
Yukarıdaki metinden yola çıkarak, Türklerin en fazla hangi spor dallarına ilgi göstermiş olabileceklerini söyleyiniz.

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir