Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Meb Yayınları Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Meb Yayınları Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Ders Kitabı Türk İslam Devletlerinde Ekonomi Cevapları

11. Sınıf Meb Yayınları Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Ders Kitabı Türk İslam Devletlerinde Ekonomi Cevapları

11. Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Ders Kitabı Meb Yayınları 4. Ünite Türklerde Ekonomi  Sayfa 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141  Türk İslam Devletlerinde Ekonomi Etkinlik Soruları ve Cevapları

Türk İslam Devletlerinde Ekonomi

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 135 Cevabı

1. Ekonominin insanlar üzerindeki etkisi hakkında neler söylenebilir?

  • Cevap:

2. Ülke ekonomisinin güçlü ve canlı olmasını sağlayan en önemli faktörler nelerdir?

  • Cevap:

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 138 Cevabı

Beylikler Dönemi’nde iyi bir koyun on iki dirhem, bir ritl (1kg.) bal, 1/3 dirhem, Germiyan’da bir mud (100-120 kg.) buğday on beş dirhem fiyatla satılıyordu. Sivas’ta Rahat oğlu Kemaleddin, 14. asır başlarında oğlu Ömer Bey’e; yıllık yemek masrafı için 540, kışlık ve yazlık elbiseleri için de 500 dirhem, Ömer’in kızı Dilşad’ın beş yaşına kadar yemek ve elbisesine yılda 400 ve on beş yaşına kadar da yılda 1.200 dirhem maaş tayin etmiştir.

Yukarıdaki metinden hareketle, Türk İslam devletlerindeki alışveriş ve aile dayanışması hakkında neler söylenebilir? Düşüncelerinizi yazınız.

  • Cevap:

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 139 Cevabı

“.. .Ellerinde ikta bulunan ikta sahipleri, reayaya karşı nasıl davranacaklarını, kendilerine havale edilen vergileri nasıl alacaklarını bilmelidirler.
Reayanın şahsını, malını, oğlunu, emlak ve eşyasını emniyet altında tutacak kadar vergi alınmalıdır. Bu insanların durumu, alınan vergi yüzünden kötü olursa, ikta sahiplerine bunun için müsaade yoktur. Reaya, padişahın dergahına gitmek ve kendi hâlini açıklamak isterse, ikta sahipleri onları bundan alıkoymasınlar. İkta sahipleri bu kurallara uymazlarsa, kendilerine tahsis edilen ikta ellerinden alınsın.”

Aşağıdaki soruları yukarıdaki metne göre cevaplayınız.
1. İkta sahiplerinin görevleri nelerdir?

  • Cevap:

2. Devlet reayanın haklarının korunmasına neden önem vermiştir?

  • Cevap:

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 140 Cevabı

Yukarıdaki metni okuduktan sonra, Görsel 4.13’ü inceleyip etiğe aykırı hareket edenlere karşı yapılan uygulamaları, Ahilik anlayışındaki uygulamalarla karşılaştırınız.

  • Cevap:

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 141 Cevabı

Ebu Hanife’nin Ticaretteki Dürüstlüğü
Büyük bir ilim adamı olan Ebu Hanife aynı zamanda kumaş ticaretiyle uğraşan esnaftır. Bir akşamüstü dükkânına iki müşteri gelir. Kumaş toplarından birini beğendiklerini fakat kumaşları ancak sabah alabileceklerini, parasını da sabah ödeyeceklerini söyleyerek oradan ayrılırlar. Sabah olunca dükkâna erkenden gelen başka bir müşteri tezgâhın üzerindeki kumaşı beğenir ve almak ister. Ebu Hanife: “Bu kumaş satıldı. Siz başka bir kumaşa bakın.” diyerek adamın isteğini geri çevirir. Ancak adam o kumaşa iki kat para vererek almak istediğini söyler. Ebu Hanife, tekrar: “Bu kumaş satıldı.” diyerek teklifi reddeder. Müşteri ısrarcıdır ve bu defa kumaş için değerinin üç katı para teklif eder. Bunun üzerine Ebu Hanife: “İsterseniz değerinin yüz katını verin yine de bu kumaşı size veremem. Çünkü ben bu kumaşı başka müşteriye sattım, sözümden dönemem.” diyerek adamın isteğini geri çevirir.

Ebu Hanife’nin davranışını dikkate alarak Ahilerin ticaretteki ahlak anlayışı hakkında neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap:
2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1
0
0
0
2
0
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!