Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 115 Cevabı

11. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 115 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 115 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Tutku Yayıncılık Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Mustafa GÜR, Şadiye YILMAZ tarafından 433 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Aysel GÜNEY TÜRKEÇ tarafından yapılmış.

11. Sınıf Tutku Yayıncılık Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 115 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

6. (Y) Bir boyutta sabit ivmeli hareket yapan bir cisim, eşit zaman aralıklarında eşit yer değiştirmeler yapar.
7. (D) Hava sürtünmesinin olmadığı bir ortamda, cismin bırakıldığı yükseklik 4 katına çıkarsa, yere düşme süresi iki katına çıkar.

C. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Ay’ın yer çekimi ivmesi, Dünya’nın yer çekimi ivmesinden küçüktür. Buna göre, Ay’da ve Dünya’da aynı yükseklikten serbest düşmeye bırakılan cisimlerin yere düşme sürelerini karşılaştırınız. (Hava sürtünmesini ihmal ediniz.)

  • Cevap: Yerden belli bir yükseklikten bırakılan cismin yer yüzeyine doğru düşmesi, kütle çekim kuvvetinden dolayıdır. Bu sebepten dolayı Ay’da serbest düşmeye bırakılan cisimler daha yavaş, Dünya’da serbest düşmeye bırakılan cisimler daha hızlı düşecektir.

2. Hava sürtünmesinin olduğu ve olmadığı iki ayrı durumda 1 kg demir ile 1 kg pamuğun aynı yükseklikten serbest bırakıldığı durumlar için yere düşme sürelerini ve yere çarpma hızlarını karşılaştırınız.

  • Cevap: Herhangi bir yüzey üzerinde bulunan cisimlere yüzeyin bir sürtünme kuvveti olduğu gibi havanın da cisimlere uyguladığı bir sürtünme kuvveti bulunur.Cisimlerin havayla temas eden yüzeyi büyüdükçe havanın uyguladığı sürtünme kuvveti artar.Yüzey küçüldükçe sürtünme kuvveti azalır.Paraşütlerin büyük yapılmasının sebebi de budur. Not:Uçakların ön kısmının sivri olmasının sebebi sürtünmeyi azaltmaktır.

3. Hava sürtünmesinin bağlı olduğu değişkenler nelerdir? Bu değişkenlerin hava direncine etkilerini kısaca açıklayınız.

  • Cevap:

a) Yüzeyin pürüzlü olması
Cismin hareket edeceği yüzeyin pürüzlü olması cismin hareketinde önemlidir. Pürüzlü yüzeylerde cisimlerin hareket etmesi için daha büyük kuvvete ihtiyaç vardır.
Bütün yüzeylerde mutlaka pürüz vardır. Cisimler birbiri üzerinde hareket ederken, yüzeylerindeki girinti ve çıkıntılar birbirinin içerisine girerek cismin hareket etmesini güçleştirirler. Cilalı yüzeylerde bu girinti-çıkıntılar daha az olduğundan sürtünme kuvveti de o oranda azdır. Bu nedenle pürüzlü yüzeylerin yağlanması ile bu girintiler azaltılarak daha az sürtünme kuvveti uygulaması sağlanabilir.

b) Cismin ağırlığı
Bir cismin ağırlığı arttığında cismin ve yüzeyin girinti-çıkıntıları daha fazla birbiri içine gireceğinden sürtünme de artar. Yani cismin hareketini engelleyen kuvvetin büyüklüğü de artar. Cismin hareket etmesini engelleyen bu kuvveti yenmek için, bu kuvvetten daha büyük bir kuvveti cisme uygulamak gerekir.

4. Limit hız nedir? Kısaca açıklayınız.

  • Cevap: Cismin hızı arttıkça havanın uyguladığı direnç kuvveti de artar ve öyle bir an gelir ki, hava direnç kuvveti cismin ağırlığına eşit olur. Bu durumda cismin üzerinde ki net kuvvet sıfır olduğundan cisim sabit hızla hareket etmeye başlar bu hıza limit hız denir.

5. Bir boyutta sabit ivmeli harekete günlük hayatta karşılaştığımız olaylardan örnekler veriniz.

  • Cevap:

Ç. Aşağıdaki problemleri çözünüz.

1. Sürtünmelerin önemsenmediği ortamda yerden 9h yükseklikten serbest olarak bırakılan cisim A noktasından v1 hızı ile geçerek yere v2 hızı ile çarpıyor. v1 oranını bulunuz.

  • Cevap: 2/3

2.10 m/s hızla giden A aracı şekildeki konumdan geçtiği anda 2 m/s2 ivme ile hızlanmaya başlarken B aracı da 3 m/s2 ivme ile hızlanarak harekete başlıyor. Araçlar 8 s sonra karşılaştıklarına göre;
a) Karşılaştıkları andaki hızlarını,

  • Cevap: VA = 26 m/s    VB = 24 m/s

b) Başlangıçta aralarındaki x uzaklığı bulunuz.

  • Cevap: 240 m
0
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
2
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir