Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 12. Sınıf MHG Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları / 12. Sınıf MHG Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı

12. Sınıf MHG Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


12. Sınıf MHG Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “12. Sınıf MHG Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise İsmail Sabri GÜMÜŞEL, Mehmet Evren DEVİREN tarafından 152 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Serkan AVCI tarafından yapılmış.

12. Sınıf MHG Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

1. Hidrojenin 3H izotopu trityum olarak bilinir ve 12,33 yıllık bir yarı ömrü vardır. 100 yıl civarındaki yaş saptamasında kullanılır. Trityumla yaş saptaması yapabilmek için bir şişe sirke incelenmiş ve içindeki 3H radyasyonunun yeni yapılmış sirkenin on altıda biri olduğu görülmüştür.
Bu sirkenin yaklaşık kaç yıllık olduğunu bulunuz.

2. Bir bölgede 25 000 kurt olduğu bilinmektedir. Bu sayı doğumlarla artarken ölüm ve avlanma nedeniyle azalmaktadır.
Dört yıllık gözlem sonunda kurt sayısı 640 a düşerse kurtlar nesli tükenecek hayvanlar listesine alınacaktır. O hâlde kurt nüfusunun yıllık azalış oranı yüzde kaç olursa bu durum gerçekleşir?

3. Bir doktor enfeksiyon geçiren bir hastasına 400 miligram ilaç verir. Her saat sonunda ilacın %15 i atılır, %85 i vücutta kalır.
a. Bu ilacın vücutta kalan miktarını (miligram olarak) zamana göre (saat olarak) gösteren bir tablo yapınız (Yol gösterme: Aşağıdaki tablo ilacın zamana göre vücutta kalan miktarını oran olarak vermektedir.).

b. Bu ilacın zamana göre vücutta kalan miktarını veren bağıntıyı yazınız.

c. 10 saat sonra vücutta bu ilaçtan ne kadar kalır? Yaklaşık olarak hesaplayınız.

ç. Bu ilacın vücutta kalan miktarının yaklaşık 200 miligrama düşmesi için kaç saat geçmesi gerektiğini bulunuz.

d. Etkisini göstermesi için ilacın vücutta 100 miligramın üstünde bulunması gerekiyorsa alındıktan kaç saat sonra etkisini kaybedeceğini bulunuz.

12. Sınıf MHG Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir