Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Acı Çekirdek Kitap Özeti Aylin İşcan Yener

Edebiyat severler Aylin İşcan Yener‘nın yazmış olduğu Acı Çekirdek kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Aylin İşcan Yener Acı Çekirdek Kitap Özeti

Acı Çekirdek” 2019 yılında Mona Yayınlarından çıkan 202 sayfalık bir kitap. “Acı Çekirdek” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Aylin İşcan Yener tarafından kaleme alınmış. “Acı Çekirdek Özeti”ne baktığımızda ise Betül’ün artık kadın olmanın sınavını tek başına vererek kendi kurtuluşu için mücadelesinin anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

bahası yakında dizlerini dövecek,” derdi. Annem pencereden dışarı bakmaya devam eder, cevap vermeyerek kendince tep­ki gösterirdi. Babamın bitmek tükenmek bilmez kıskançlık ve kavgalarından o kadar yorulmuştu ki beni koruyacak gücü de kalmamıştı. Söyleyeceğimiz hiçbir şey, verdiğimiz hiçbir tepki, hissettiğimiz hiçbir isyan babamın dalgalı denizini daha da az­dırmaktan başka bir işe yaramazdı, annem de bunu biliyordu.

Çocukken annemi kapı aralığından gizlice izlerdim. Arka­sı gümüş fırçayla saçlarını tararken kendini aynada izlemesini, bazen kendi kendine gülümsemesini, başını hafifçe kaldırarak kirpiklerinin arasından kendine bakmasını… O zamanlar hay­ranlıkla seyrettiğim annemin başımıza bela güzelliği, büyüdükçe beni öfkelendir meye başlamıştı. Annem bu kadar güzel olma­saydı, babam belki de bu kadar kıskanç olmazdı.

Kıskançlığın ötesinde babamın namus anlayışı da farklıydı. Etraftan gelecek bir sözün bizi namussuz onu da onursuz yapa­cağına dair değiştirilemez, saplantılı bir inancı vardı.

“İhsan Beyin kızını Harbiye’de anarşist kılıklı bir oğlanla yü­rürken görmüşler. Vah adamcağıza!”

“İlahi Aziz Bey, ne var bunda! Kızın okulu o tarafta, bir ar­kadaşıdır.”

“Erkekten arkadaş olmaz. Ailesine laf getireceğine ölsün daha iyi.”

“Tövbe de!”

“Ne okulu? Üniversitelerin hali ortada! Hepsi anarşist yu­vası. Hem sanki okuyacak da evi o geçindirecek! Sanki o kızın kazanacağı paraya ihtiyaçları var! Saçmalık!”

“Elbette ihtiyaçtan değil de Aziz Bey, okumasın mı kız?” “Okusun Nazlı Hanım okusun da okuyanın da hali ortada işte! Üstelik kızın adı dillere düştü.”

“Aman cancağızım ne kadar abarttın. Alt tarafı bir arkadaşıy­la Harbiye’de yürüyormuş.”

Aylin İşcan Yener’ nın kaleme aldığı Acı Çekirdek tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!