Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Ağustos İsmi Nereden Geliyor

“Ağustos İsmi Nereden Geliyor” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Ağustos İsmi Nereden Geliyor

Takvimdeki ayların isimlerinin nereden geldiğini hiç merak ettin mi? Yıllardır birçok dilde farklı ve benzer şekillerde, çoğunlukla bizimle birlikte evrim geçiren dilimizin hemen yanı başında ilerleyen ay isimlerinin nereden geldiğini sizin için araştırdık.

Bugünkü yazımızda Ağustos ayının isminin nereden geldiği hakkında öğrendiklerimizi size aktaracak ve kafanızdaki soru işaretlerini biraz olsun dindireceğiniz. Umarız yazımızdan keyif alır ve içerisinde bulunduğumuz ayın, bu ismi o kadar da kolay almadığının farkında olarak ona saygı duyarsınız. Yaz mevsiminin kraliçesi Ağustos ve isminin hikayesi sizlerle!

Latincede Augustus menilis yani “Augustus’un ayı” olarak anılan bu ay, Roma İmparatorluğunun ilk imparatoru olan Ceaser Augustus’tan almıştır. Ceaser’ın doğum adı Gaius Octavius Thurinus olmasına rağmen, imparatorluk yaptığı dönemdeki yükselişinden dolayı halk tarafından yücelme, yükselme anlamına gelen Augere lakabını almıştır. Zaman içerisinde Augustus’a evrilen bu kelimenin sözlük anlamlarından birisi de artmaktır.

Ağustos ayının harman ayı olduğu düşünülürse, hanelere ve kişilere bolluk getirdiğini söylemek o kadar da yanlış değildir. Bu da artmak anlamına gelen augere kelimesinin kabullenilmesine oldukça kolay ön ayak olmuştur.

Adını Julius Ceaser’dan alan Temmuz (July) ayında olduğu gibi, kendi ayında da 31 gün olmasını istemiştir. Ağustos ayında 31 gün olmasının tek nedeni bu kıskanç imparatordur da diyebiliriz. Augustus aynı zamanda Cleopatra’nın da öldüğü döneme denk geldiği için bu ayın, direkt denk geldikleri zamana yerleştirilmesini ve yücelmek anlamında Cleopatra’nın da anılmasını istemiştir.

Günümüzdeki ay değişikliği yapılmadan önce Mart ayı ile yıla başlayan Roma takviminde Ağustos ayı 6. Sıraya denk geliyordu. Bu sebeple uzun yıllar boyunca Latincede Sextilis Menelis (6. Ay) olarak da anılmaktaydı.

Modern Türkçeye de yine Latinceden geçen Ağustos ayı, eski dönemlerden beri Harman Ayı da denir. Ağustos ayının Türkçedeki isim savaşının en eski kökeni Piri Reis’in 1521 tarihli Kitab-ı Bahriye’sine kadar gitmektedir.

Ağustos İsmi Nereden Geliyor ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
unlike
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!