Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Edebiyat / Yeni Türk Edebiyatı / Ahmet Ferit Tek Bir Mektup

Ahmet Ferit Tek Bir Mektup

Sponsorlu Bağlantılar


Ahmet Ferit Tek Bir Mektup

Mektup iki kısımdan oluşmuştur.Birinci bölüm Ali Kemal’in eleştirilerine cevap tarzında yazılmıştır; ikinci bölüm ise Yusuf Akçura’nın bazı düşünceleri ile ilgilidir.

Ahmet Ferit, özellikle, Ali Kemal’in İslamcılık ve Osmanlıcılık düşüncelerinin Osmanlı devletinde uygulanmadığını iddia etmesine karşı çıkar. Bu düşüncelerin Osmanlı’da var olduğunu kanıtlamak için, Yavuz Sultan Selim’in faaliyetlerinden örnekler verir.Aynı şekilde Abdülhamid döneminde de Anadolu’nun korunmasının geri planda tutulup, Hicaz’a çok önem verilmesinin de aynı Yavuz da olduğu gibi İslamcılık düşüncesinden kaynaklandığını belirtir.

İslamcılık, hakkında Ali Kemal’in düşüncelerine cevap veren Ahmet Ferit, Tanzimat’ın ilan edilmesinin, Batı’dan hukuk sistemi alınmasının da Osmanlılık düşüncesinin bir parçası olduğunu söyleyerek ilk bölümü bitirir.

Ahmet Ferit; Yusuf Akçura’nın ‘Üç Tarz-ı Siyaset’adlı kitabında Osmanlılık, İslamcılık ve Türkçülük üzerine yaptığı yorumlar hakkında görüşler belirtir. Ona göre, bir Osmanlı milleti oluşturmak imkânsız değildir. Yusuf Akçura’nın iddia ettiği ‘Türk birliği kurmak İslam birliği kurmakla eşit zorlukta’ düşüncesine de katılmamaktadır. Yazar, içinde bulunulan şartlar sebebiyle İslam birliği kurulmasının çok zor bir ihtimal olduğunu söylerken, Osmanlılık düşüncesini ise en mantıklı yol olarak görür. Kendisince şu tavsiyelerde bulunur:

“Devletimizin en birinci hedefi Tanzimat’ın, Hatt-ı Hümâyun’un Kânun-ı Esâsi’nin maksatları merhum Sultan Abdülmecit’in, Reşit, Ali Fuat ve Mithatlar’ın emellerinin gayesi olan Osmanlı siyasetini takip etmek olmalıdır.”

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir