Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Dil ve Anlatım / Diksiyon ve Hitabet / Akademik Hitabet Nedir Örnekleri

Akademik Hitabet Nedir Örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar


Akademik Hitabet Nedir

Akademik Hitabet Örnekleri

Akademik Hitabet Örneği

15. ÜNİVERSİTELERARASI DİL BİLİM KURULTAYI DOLAYISIYLA YTÜ REKTÖRÜ PROF. DR. AYHAN ALKIŞ’IN AÇILIŞ KONUŞMASI Değerli Dil Bilimciler, Sevgili Konuklar,

Bugün bizi bir araya getiren, bundan sonra da bir araya gelmemiz gerekiyorsa, getire­cek olan nedenlerin en başında “dil sevgimiz” geliyor. Bunu sözlerimin başında övünçle, kı­vançla vurguluyorum. Ve devam ediyorum, bu sevgi sıradan bir sevgi değil, bilinçli bir sevgi­dir: Erich Fromm, belki bu nedenledir ki bilmeyi sevgiyle özdeşleştirerek, “Bilmek sevmek­tir.” demiştir. Belki de bu nedenle sanınm Kafka, “Anlamak birleşmektir.” yargısına varmış­tır. Biz bilmeden sevemeyeceğimiz gibi, anlamadan da birleşemeyeceğimiz, kesindir. Bunun çözümü de dili iyi bilmekten, iyi anlamaktan, iyi konuşmaktan geçer.

15. Üniversiteler Arası Dil Bilim Kurultayının Seçkin Üyeleri, Değerli Bilim İnsanları,

Çağımız küreselleşmeyi büyük bir hızla yaşıyor. Türkiye’miz buna uyum sağlama ya­nında, bir yandan da küreselleşmenin olumlu ve olumsuz öğelerini ayrıştırma zoruyla karşı karşıya bırakılıyor. Günlerdir, aylardır tartışılıyor, daha tartışılacak da…

Küreselleşme karşısında ulusal değerlerimizi nasıl koruruz?

Bilim ve sanatta sınırlar olmadığı gibi, ulusal değerler de zamanla bu etkileşim karşı­sında farklı bir yapıya mı sürüklenecektir? Yoksa ulusal değerlerimizi, kuşkusuz bu arada Türk- çemizi sağlamlaştırıp küreselleşmenin boyutu ne olursa olsun, ondan olumsuz etkilenmeme yolunu mu bulacağız?

Tüm bunlar, hiç kuşkusuz dil bilimcilerin dil kuralla­rını belirlerken esinlenecekleri konular da olacaktır.

özellikle sözlü kültüre yatkın olan halkımızın dili kullanırken kullanma kolaylığı için yalın olan sözcükleri seçmesi gözden ırak tutulmamalı, dil bilimcilerin bu alan­daki çalışmalarına kaynak olmalıdır. Çünkü sokaktaki sıra­dan insandan bir dil virtüözü olan şaire kadar, sözcükler çok önemlidir.

Ünlü ressam Degas, arkadaşı şairler prensi Mallarme’ye “Güzel duygularım var, şiir yazmak istiyorum, ama başaramıyorum.” demiş, Mallarme de onu şöyle yanıt­lamış: “Şiir sözcüklerle yazılır!”

Evet, 15. Üniversiteler Arası Dil Bilim Kurultayının çok değerli üyeleri üniversitemize hoş geldiniz, onur verdi­niz.

Kurultayın hazırlanmasında, 14. Kurultaydan bu yana canla başla çalışan dil bilimci, üniversitemiz öğretim üyesi Sayın Prof. Dr. Ömer Demircan’a ve onun kişiliğinde çalışma arka­daşlarına, düzenleme kuruluna, bildirileriyle katılan siz değerli dil bilimcilere sonsuz teşekkür ediyorum. Ellerinize, yüreklerinize, beyinlerinize sağlık!

Kurultayımızın çok başarılı geçmesini diliyor, saygılar, sevgiler sunuyorum.

Bu yayınımızda akademik hitabete örnek olarak yukarıdaki metin verilmiştir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir