Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Ateş Neden Yükselir
Ödev Soruları

Ateş Neden Yükselir

Sponsorlu Bağlantılar


Ateş Neden Yükselir

Kendisini hasta ve bitkin hisseden bir insana ilk sorulan sorulardan biri “ateşin var mı?” sorusudur. Çünkü ateş o kişinin bedenine girerek onu hasta eden yabancı bir madde olduğunu gösteren bir alarm sistemidir. Vücut ısısının yükselmesi hastalıkların sebep olduğu bir çeşit yan etki olarak bilinse de aslında bu yanlış bir bilgidir. Ateş yükselmesi kişinin hastalığa yakalandığında dinlenmesi ve iyileşmek için ihtiyacı olan enerjiyi sağlaması için ayarlanmış özel bir güvenlik sistemidir. İnsanın bedeninin hastalığa karşı savaştığını gösterir. Savunma sistemi görev başındadır ve vücuda giren mikrop ya da virüse karşı etkin bir mücadele veriyordur.

Ateş yükseldiğinde insan bedeni yatarak dinlenme ihtiyacı hisseder. Bu nedenle enerjisini yürümek, gezmek, çalışmak gibi günlük aktivitelere ayırmak yerine sadece vücuduna giren mikroba karşı mücadeleye ayırır. Böylece hastalığını daha kolay ve hızlı yenme imkânı bulur.

Ateşin yükselmesi beynin ateş merkezi tarafından salgılanan “IL-1” isimli bir madde tarafından sağlanır. Bunun ayarlamasını ise kortizol hormonu yapar. Kortizol hormonu böbrek üstü bezleri tarafından üretilen mucizevî bir maddedir. Ateş çok fazla yükseldiğinde ve kişi ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldığında kortizol hormonu bunu bir şekilde fark eder ve ateş merkezini aktive eden IL-1 maddesinin üretimini durdurarak ateşi düşürür. Böylece insan ölüm tehlikesinden korunmuş olur. İşin ilginç yanı, gerek bu hormonun gerekse vücudumuzda harika olaylara neden olan diğer hormonların zekâdan, bilgiden ve bilinçten yoksun olmalarına karşın üstlendikleri görevi en iyi şekilde yapabilmeleridir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir