Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Deyim Nedir Kısaca
Ödev Soruları

Deyim Nedir Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


Deyim Nedir Kısaca

Deyim Ne Demektir

Deyimler Hakkında Bilgi Kısa

Deyimler Kısaca Nedir

Deyimler, bir iki sözcükle; hoş, ince bir benzetmeyle ve belli kalıplar içinde ortaya ko­nan söz birimleridir. Halkın söz yaratma gücü­nü, ifade zenginliğini yansıtan bir söz ustalığı, söz inceliğidir.

Deyimlerin arasında yüzyıllar süren bir ya­şanmışlık ve gözlemler toplamı vardır.

Ve mutlaka bir olay üzerine, biri tarafından söylenmiştir. Zamanla söyleyen kişinin kim ol­duğu unutulup gitmiştir ama söylenilen sözün kendi, üzerinde eklemeler, çıkartmalar yapıla­rak, değişe dönüşe bugüne kadar gelmiştir.

Bugün deyimleri kullanırken onlarda söz­cük ya da ifade değişikliği yapmak doğru de­ğildir. Nasılsa öyle kullanılmalıdır.

Faydalı Bilgi: “En güzel masallar” çocukların düşünce ve duygu dünyasına hitap edebilmeyi başaran masallardır. Bu “masallar” hem çocukların dünyalarını zenginleştirir hem de kelime dünyalarını zenginleştirir. “Masallar”ın büyülü dünyasın küçükten büyüğe herkesi hemen yakalar. Tekerlemeler, olağanüstü olay örgüsü, kahramanların özellikleri, iyi ile kötülerin mücadelesi her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Bundan dolayı hayatında hiç masal okumayan yoktur. Hatta aslında herkes farkında olmadan kendi masalını yaşar ve kaleme alır. Masal yazmak aslında çok zevkli bir uğraştır. Masal okurluğu insanı dinlendirip bir yandan yeni kültürleri tanıtırken bir yandan da insanların farklı şeyler öğrenmelerini sağlar. Bundan dolayı çocukların ve büyüklerin en sevdiği edebi türlerin başında masallar gelmektedir. “En güzel masallar”ı sizin için sitemizde derledik.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir