Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Dil ve Anlatım / Diksiyon ve Hitabet / Dini Hitabet Nedir Örnekleri

Dini Hitabet Nedir Örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar


Dini Hitabet Nedir

Dini Hitabet Örnekleri

Dinî Hitabet

Genellikle ibadethânelerde din adamlarının yaptığı, insanlara doğruluğu, iyi ve güzel özellikleri vermeyi amaçlayan konuşmalardır.

“Dinî Hitabet”e Örnek

MUHAMMED’İN BİR HUTBESİ

Hamd Allah’a mahsustur. O’na hamdederim. O’ndan yardım dilerim. Nefislerimizin şer­lerinden ve kötü amellerimizden Allah’a sığınırız. Allah, bir kimseye hidayet ederse, artık onu kimse saptırmaz. Allah kimi saptınrsa, ona kimse hidayet edemez. Allah’tan başka bir ilâh olmadığına şahadet ederim. O, birdir, ortağı yoktur.

Sözün en güzeli Allah’ın kitabıdır. Allah, kimin kalbinde kitabını süsler (kitabını ona gü­zel gösterir) ve küfürden (Allah’ın varlığı ve birliği gibi dinin temellerinden sayılan inançlan inkâr etmek ve bu yolda söylenen sözler) onu İslâm’a sokarsa ve Allah kimi, insanların sözleri­ni bırakıp Kur’an’ı tercih etmeye sevk ederse, işte o kimse kurtuluş bulur. Zira Kur’an, sözle­rin en güzeli ve beliğidir (belâgatli olanıdır).

Allah’ı seveni seviniz. Allah’ı da bütün kalbinizle seviniz. Allah’ın kelâmından ve zik­rinden usanmayınız. O’na karşı kalpleriniz katılaşmasın. Allah’a ibadet ediniz. O’na hiçbir şeyi ortak koşmayınız. Allah’tan gereği gibi korkunuz; yaptığınız iyi amelleri ağızlarınızla tasdik ediniz. Allah’ın aranızda bulunan ruhunu (Kur’an) seviniz.

Allah’ın selâm ve rahmeti üzerinize olsun.

Bu yayınımızda dini hitabete örnek olarak yukarıdaki metin verilmiştir.

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir